"Res non humana – rzecz nieludzka. Niemiecka okupacja Zamojszczyzny 1939-1944"

 

partner: Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy
gdzie: Rogoźnica, ul. Ofiar Gross-Rosen 26, Goczałków
kiedy: 2019-08-01 - 2019-12-15
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Od 1 sierpnia Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy prezentuje wystawę czasową „Res non humana – rzecz nieludzka. Niemiecka okupacja Zamojszczyzny 1939-1944” wypożyczoną z Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu. Ekspozycja przedstawia różne aspekty zbrodniczej polityki ludnościowej okupantów niemieckich, którą prowadzili na terenie Zamojszczyzny. Na tym obszarze Niemcy rozpoczęli eksperymentalnie wprowadzanie w życie planu germanizacji Europy Środkowo-Wschodniej - Generalplan Ost. Plan ten przewidywał wysiedlenie milionów Słowian z krajów Europy Wschodniej oraz Środkowej i sprowadzenie na te tereny „etnicznych” Niemców. Z terenu Zamojszczyzny w czasie wysiedleń i pacyfikacji wypędzono z domów ponad 100 tys. mieszkańców, w tym ok. 30 tys. dzieci.

Wystawa przypomina także o prześladowaniach i zagładzie Żydów na terenie Zamojszczyzny, w tym zwłaszcza o funkcjonującym w czasie okupacji niemieckim obozie zagłady w Bełżcu. Obóz ten był jednym z trzech (obok Sobiboru i Treblinki) miejsc mordowania Żydów w ramach Akcji Reinhardt, czyli zrealizowanej w sposób zaplanowany przez hitlerowców operacji, mającej na celu zgładzenie całej ludności żydowskiej pozostającej na terenie Generalnego Gubernatorstwa i deportowanej w ten rejon.

Większość materiału ikonograficznego pochodzi z Archiwum Państwowego w Zamościu oraz archiwów muzeów Zamojszczyzny, ale wykorzystano także fotografie dotychczas niepublikowane lub mało znane, pochodzące z zagranicznych archiwów i zbiorów prywatnych.

Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających Muzeum do 15 grudnia 2019r. Wstęp wolny. Zapraszamy!