"Kobiety i mężczyźni przed wojną" - Janusz Gałuszka - wystawa- [Legnica]

malarstwo i rysunek Janusza Gałuszki 

partner: Galeria Sztuki w Legnicy
gdzie: Galeria Sztuki w Legnicy
kiedy: 2019-08-16 - 2019-09-29
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Od 16 sierpnia w Galerii sztuki można ogladać wystawę malarstwa Janusza Gałuszki - artysty pochodzącego z Sichowa k/Jawora. Już jako absolwent wrocławskiej ASP Gałuszka opuścił Dolny Śląsk i dziś mieszka i tworzy w Warszawie.

Przeszłość - również ta dolnośląska - jest jednak stale obecna w jego pracach. Wystawa "Kobiety i mężczyźni przed wojną" to swego rodzaju podróż sentymentalna. Przechodząc od obrazu do obrazu, kroczymy ścieżką pamięci autora. Znajdujemy tu sceny z "Czterech pancernych i psa", ze "Stawki większej niż życie", ale też z zupełnie innych bajek: z "Jaja węża" Bergmana, zwyczajnej sytuacji zapamiętanej przez wrazliwego obserwatora dorastajacego w Polsce lat 80-tych, czy wreszcie z dawno temu przyśnionego snu...

Obrazy Gałuszki oglądamy tak, jak pamietamy sny: jakby zasnute mgłą, niemal pozbawione szczegółów, fragmenty niepamiętanej rankiem opowieści, pospiesznie rzucone na płótno plamy koloru niczym szkice malarskie do jakiegoś większego dzieła. Jak trafnie ujął to Wojciech Albiński, świat na obrazach Gałuszki jest piękny tak, jak świat w "Kronice wypadków miłosnych" Wajdy, bo oglądamy go "w świetle wspomnienia".

Wystawa jest czynna do 29 września, a na wernisaż z udziałem autora Galeria Sztuki zaprasza 5 września o godz. 18:00. Kuratorem wystawy jest Zbigniew Libera.