Skarby Kłodzkich Jezuitów

Koncert poświęcony twórczości kompozytora Józefa Bolechowskiego 

partner: Kłodzki Ośrodek Kultury
gdzie: Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Kłodzku
kiedy: 2019-06-26 19:00
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Skarby kłodzkich Jezuitów – Józef Bolechowski
Stowarzyszenie Dramma per Musica i Kłodzki Ośrodek Kultury zapraszają na koncert „Skarby kłodzkich Jezuitów”, podczas którego po raz pierwszy od 200 lat zabrzmią utwory kłodzkiego kompozytora Józefa Bolechowskiego.
Józef Bolechowski, a właściwie Josef Bolehovský, urodził się w 1743 r. w Kostelcu nad Orlicą (Czechy). Był tam organistą, kantorem, nauczycielem i z pewnością kompozytorem: jego dzieła wykonywano w kościołach i klasztorach Poznania, Częstochowy, Gniezna, Pragi i Brna. Zmarł w 1811 r. Do dzisiejszych czasów dotrwały kopie i odpisy jego kompozycji – 11 mszy, 6 litanii i arii maryjnych oraz jednego Requiem, które znaleźć można w archiwach Śląska i Wielkopolski, na Jasnej Górze, a także w Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Jezuickie archiwa w Kłodzku, kryjące najbogatszy i najciekawszy zbiór dzieł Józefa Bolechowskiego, od lat są przedmiotem zainteresowania muzykologów z Uniwersytetu Warszawskiego. Ich badania stworzyły możliwość zaproszenia do wykonania utworów tego kompozytora znanych muzyków, specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej na instrumentach z epoki.
Polscy i czescy soliści, znakomita praska orkiestra i renomowany warszawski chór zaprezentują Litanię Loretańską, Requiem i Mszę – wszystkie trzy dzieła utrzymane w stylu klasycznym. Prezentacja Litanii D-dur oraz Requiem F-dur będzie najprawdopodobniej współczesnym ich prawykonaniem po ok. 200 latach zapomnienia, jedynie po Mszę C-dur sięgnęła przed 30 laty Warszawska Opera Kameralna.
Koncert zostanie zorganizowany w kolegiacie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku w środę, 26 czerwca 2019 r., o godz. 19:00. Wstęp wolny.
Koncert odbędzie się dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Kłodzkiego, zaś organizowany zostanie przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Barokowej Dramma per Musica i Collegium Musicum UW we współpracy z Kłodzkim Ośrodkiem Kultury, Parafią Wniebowzięcia NMP i Instytutem Muzykologii UW.
Kolegiata Wniebowzięcia NMP w Kłodzku
26 czerwca 2019 r. (środa), godz. 19:00
„Skarby kłodzkich Jezuitów - Józef Bolechowski”
Wykonawcy: Joanna Sojka - sopran, Monika Korybalska - alt, Hasan El-Dunia - tenor, Marián Krejčík - bas, Musica Florea Praha (kierownictwo artystyczne - Marek Štryncl), Chór Kameralny Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego, Andrzej Borzym – dyrygent.
W programie: Józef Bolechowski/Josef Bolechovský (1743-1811) - Litaniae Lauretanae ex D (pierwsze współczesne wykonanie), Requiem ex F (pierwsze współczesne wykonanie), Missa ex C.
Wstęp wolny.