Dni Twierdzy Kłodzkiej

organizator: Urząd Miasta Kłodzka, KCKSiR 
typ festiwalu: Interdyscyplinarny 
miesiąc rozpoczęcia: sierpień 
strona www: www.klodzko.pl 
miejscowość: Kłodzko 

Rodzaj wydarzenia: święto miasta

Data: sierpień

Miejsce: Kłodzko

Twierdza Kłodzka to jeden z najciekawszych obiektów militarnych w Europie! Ta malowniczo położona budowla obronna wznosi się majestatycznie nad miastem, odkrywając przed odwiedzającymi swą potęgę i historię. Twierdza ma również swoje święto. Odbywają się tu Dni Twierdzy Kłodzkiej, które przypominają o militarnej historii tego miejsca. Można zobaczyć emocjonującą rekonstrukcję Bitwy o Twierdzę, a także zapoznać się z bogatą tradycją i kulturą regionu.

Podczas Dni Twierdzy Kłodzkiej całe miasto tętni życiem także w nocy. Wydarzeniu towarzyszą liczne imprezy, takie jak: Noc w Muzeum, Noc na Twierdzy, można również zwiedzić podziemne miasto oraz wziąć udział w nocnych manewrach. Na kłodzkim Rynku odbywa się Jarmark Forteczny prezentujący dorobek artystyczny i kulinarny Ziemi Kłodzkiej.

Rynek kłodzki przyciąga rzesze turystów z różnych zakątków Europy i świata. Rekonstrukcje historyczne na Starówce czy Bitwa pod Twierdzą z udziałem kilkuset żołnierzy, w tym jazdy konnej, wśród wystrzałów i huków armatnich robi za każdym razem na zgromadzonych widzach kolosalne wrażenie. Kiedy opadnie dym po bitwie, turyści i mieszkańcy mogą wziąć udział w wielkiej Biesiadzie Fortecznej i zasiąść do stołu wraz z pogodzonymi już wojskami. Dobrą zabawę wszystkim gościom gwarantuje wieczorny koncert pośród murów Twierdzy Kłodzkiej.

W planie Dni Twierdzy Kłodzkiej zawsze jest festiwal folkloru, targi staroci, "Filmowy Kanał Młynówki", czyli projekcje filmów na świeżym powietrzu oraz jarmark forteczny, konkurs piw domowych, nocne zwiedzania miasta z dreszczykiem.
Podsumowaniem całej imprezy jest inscenizacja historyczna - "Kłodzko w przededniu wojny prusko-autsriackiej 1866" oraz rekonstrukcja bitwy o Twierdzę Kłodzko.

Gorąco zapraszamy do Kłodzka.

 

Organizator: Urząd Miasta Kłodzka, KCKSiR

Strona: www.klodzko.pl

VII Bitwa o Twierdzę fot.: UM Kłodzko