Krośnicka Kolej Wąskotorowa

organizator: Centrum Edukacyjno-Turystyczno-Sportowe w Krośnicach 
typ festiwalu: Interdyscyplinarny 
miesiąc rozpoczęcia: kwiecień 
strona www: www.krosnice.pl 
miejscowość: Krośnice 

Krośnicka Kolej Wąskotora
Centrum Wrocławia - Krośnice - 49 km

Krośnicka Kolej Wąskotorowa jest niewątpliwie największą atrakcją turystyczną Krośnic i okolic. Jest to jedna z niewielu czynnych kolei parkowych w Polsce. Kolejka kursuje na terenie Zespołu Pałacowo–Parkowego w Krośnicach, po niemal 3 km trasie, gdzie znajduje się 5 mniejszych stacyjek, na których umieszczono tablice edukacyjne. Przejazd kolejką trwa ok. 25 minut.

Dumą krośnickiego taboru jest parowóz Px48 – 1907, wyprodukowany w 1955 r. Kursy obsługuje lokomotywa parowa Px48 oraz lokomotywa spalinowa WLs 180- 7220 - patrz rozkład jazdy. W budynku stacji głównej znajduje się Centrum Informacji Turystycznej, gdzie można zakupić pamiątki oraz bar kolejkowy. Oprócz przejażdżki kolejką na przyjezdnych czeka wiele innych atrakcji, m.in. stawy rekreacyjne, w sezonie letnim miejsce przeznaczone do kąpieli, wypożyczalnia sprzętu wodnego (łódki, rowerki wodne) i plac zabaw. Obok budynku stacji głównej znajduje się wiata grillowa dla ok. 50 osób. Najmłodszych turystów z pewnością ucieszy widok i zwiedzanie dwóch lokomotyw ekspozycyjnych.
Krośnicka Kolej Wąskotorowa położona jest przy drodze wojewódzkiej nr 448 z Milicza do Twardogóry, na terenie Zespołu Pałacowo - Parkowego Krośnice – Wierzchowice.

Rozkład jazdy: należy pamiętać, że kolejka kursuje regularnie w soboty i niedziele poczynając od godziny 11.00, co godzinę do godziny 18.00. W poniedziałek i piątek odbywa się jeden kurs stały o godz. 13.00 - w te dni można zamówić przejazdy na życzenie lub wynając pociąg. Kolejka nie kursuje we wtorki i środy (i dodatkowo w czwartki od lipca).
Cennik: bilet zwykły - 14 zł, ulgowy - 9 zł, rodzinny "2+3" - 29 zł, przejazd specjalny lokomoty - 1000-1600 zł.

[źródło: http://www.krosnice.pl]