ART OF IMPROVISATION Creative Festival

organizator: Centrum Kultury AGORA 
typ festiwalu: Interdyscyplinarny 
miesiąc rozpoczęcia: czerwiec 
strona www: www.ckagora.pl 
miejscowość: Wrocław 

ART OF IMPROVISATION Creative Festival to międzynarodowy, interdyscyplinarny projekt poświęcony sztuce improwizowanej (głównie muzyce), podkreślający jej różnorodność, a przede wszystkim otwartość na zmianę i eksperymenty.

Program AoI tworzą koncerty i performance mistrzów gatunku, przegląd i konkurs młodych improwizatorów KREACJE, jam session, projekcje filmowe oraz wydarzenia towarzyszące w postaci warsztatów improwizacyjnych prowadzonych przez doświadczonych i uznanych artystów. Dopełni go jeszcze improwizowany performance muzyczno-taneczny.


Projekt prezentuje i wspiera najwartościowsze zjawiska i trendy polskiej oraz zagranicznej sztuki improwizowanej. Jest nastawiony na kreowanie nowych wartości i poszukiwanie oryginalnych środków ekspresji twórczej. Popularyzuje również rolę kreacji artystycznej i improwizacji jako ważnych narzędzi komunikacji społecznej i edukacji. Główną ideą AOI jest stworzenie wspólnej przestrzeni do spotkań i wymiany doświadczeń dla artystów, uczestników Kreacji i warsztatów oraz publiczności festiwalu.


Od 2015 roku ideą festiwalu będzie jeszcze większe otwarcie się na różnorodność nurtów w muzyce improwizowanej poprzez odejście od dominacji free jazzu i free improv. Nie odcinając się od w/w stylistyk, program festiwalu zostanie wzbogacony o elementy muzyki folkowej, eksperymentalnej, post rockowej i awangardowej w światowej klasy wydaniu.