48 Hour Film Project - Wrocław

organizator: Fundacja Przestrzeń Filmowa 
typ festiwalu: Filmowy 
miesiąc rozpoczęcia: kwiecień 
miejscowość: Wrocław 

48 Hour Film Project to międzynarodowy konkurs i festiwal filmowy podczas którego ekipy filmowe wymyślają i piszą scenariusz, a następnie kręcą i montują krótkometrażowy film (od 4 do 7 minut) w ciągu tytułowych 48 godzin. W każdej produkcji muszą pojawić się również obowiązkowe elementy: rekwizyt, tekst i bohater, które są ogłaszane podczas Kickoffu. Kluczowa zasada jest jedna – na nakręcenie i oddanie gotowego filmu jest tylko 48 godzin!


W konkursie biorą udział ekipy z całej Polski, a zgłosić się mogą zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Każdy uczestnik konkursu może wziąć udział w bezpłatnych warsztatach. Festiwal umożliwia połączenie pasji z trudnymi wymogami świata filmowego i idealnie wypełnia lukę powstałą na rynku festiwali filmowych (to jedyny w Polsce konkurs filmowy, w którym główną rolę odgrywa czas). Konkurs zachęca filmowców do wyjścia w przestrzeń miejską i wykorzystania jej do robienia filmów.

48 Hour Film Project to konkurs, który nie tylko daje szansę reżyserom na uczestnictwo w międzynarodowym przedsięwzięciu i zrobienie pierwszego kroku w kierunku filmowej kariery. Jest to także konkurs dla producentów, jakiego do tej pory w Polsce nie było. Krótki czas realizacji filmu sprawdza doskonałą organizację pracy ekipy i przygotowanie się do realizacji. Poza filmem ekipa musi dostarczyć również cały pakiet dokumentów, ponieważ jest to pełnoprawna produkcja filmowa.

 

Pomysł na konkurs zrodził się w USA, jego twórcą jest Mark Ruppert – producent filmowy. 48HFP organizowany jest od 14 lat, aktualnie w blisko w 130 miastach, na 6 kontynentach.

Kiedy na zrobienie filmu masz 48 godzin liczy się każda sekunda!”

Idea 48HFP spotyka się również z ogromnym zainteresowaniem wśród osobistości ze świata filmu, które wsparły ją wizerunkowo lub zasiadły w Jury konkursu. Wśród nich byli m.in.: Roman Gutek, Sławomir Idziak, Bartosz Konopka, Tomasz Raczek, Arkadiusz Jakubik, Magdalena Piekorz, Mitja Okorn, Anna Wydra, Agnieszka Obszańska, Łukasz Dzięcioł, Arkadiusz Tomiak, Jarosław Barzan, Xawery Żuławski, Lech Majewski, Kasia Adamik i inni znani, cenieni filmowcy.  

Organizator: Fundacja Przestrzeń Filmowa 

Współorganizatorami konkursu są: Kino Nowe Horyzonty, Centrum Technologii Audiowizualnych, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016.

 

Partnerami konkursu zostali: Wroclaw Film Commission działająca w strukturze Odry-Film, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Wrocławska Fundacja Filmowa.

Partner afterparty: Grolsch

Informacje o konkursie:
www.48hfppoland.pl 
www.48hourfilm.com/wroclaw 
www.facebook.com/48hfppoland

Projekt jest realizowany w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.