Debata i warsztaty on-line.

2020-11-13  08:25

14 listopada zapraszamy na wydarzenie szczególne w naszym listopadowym programie: debatę o Stolpersteine oraz na warsztaty wokół Arolsen Archives. Oba wydarzenia odbędą się online na platformie ZOOM, a dyskusja będzie transmitowana na naszym profilu na Facebooku.

Kamienie, o które się potykamy - tak dokładnie brzmi tłumaczenie niemieckiego określenia niewielkich pomników ofiar nazizmu, wmurowanych w bruk przed domem, w którym niegdyś mieszkały. Naszymi gośćmi w dyskusji wokół Stolpersteine będą Ramona Bräu, Mikołaj Grynberg i Anna Makówka-Kwapisiewicz. Spotkanie poprowadzi Agata Ganiebna.

Ideę Stolpersteine stworzył Gunter Demnig w latach 90. XX w. Dziś znajdziemy ich już ponad 75 000 w kilkudziesięciu krajach Europy. Ten sposób upamiętniania od początku budził jednak kontrowersje w Niemczech, a w Polsce jest to wciąż mało znana inicjatywa.

Debata związana jest z planowanym umieszczeniem Stolpersteine z nazwiskami żydowskich mieszkańców dawnego Domu Oppenheimów we Wrocławiu, będącej obecnie siedzibą OP ENHEIM. Zaproszeni goście zastanowią się nad zasadnością i recepcją tego projektu w polskim społeczeństwie.

Jeszcze przed debatą wokół Stolpersteine, 14 listopada o godz. 12:00, rozpocznie się webinar dla artystów z Ramoną Bräu z Arolsen Archives.

Webinar pt. Pomnik z papieru - Arolsen Archives jako źródło i partner do współpracy przy projektach historycznych i kulturalnych adresowany jest do tych osób, które w swoich projektach artystycznych zajmują się zagadnieniem tożsamości i pamięci. W trakcie webinaru przedstawione zostaną metody badawcze takie jak m.in. research czy korzystanie z informacji oraz źródeł znajdujących się w archiwach.

 Prowadząca:

Ramona Bräu, historyczka i politolożka, której głównymi zainteresowaniami badawczymi są aryzacja i obozy pracy przymusowej. Od 2017 r. pracuje w Arolsen Archives - Międzynarodowym Centrum Badań Nazisotwskich Prześladowań, które jest największym archiwum dokumentów dotyczących ofiar i ocalonych. Jest odpowiedzialna za wdrażanie całkowicie cyfrowego przepływu pracy, aby usprawnić kontakt i współpracę między archiwum oraz składającymi kwerendy.

 

Wstęp wolny. Zapisy: visti@openheim.org.

Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku.

https://www.traditionrolex.com/30