Magiczny obraz Janiny Kraupe-Świderskiej

2020-07-06  08:24

Janina Kraupe, urodziła się 27 stycznia 1921 r. w Sosnowcu.Edukację artystyczną rozpoczęła w 1938 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem doc. Pawła Dadleza. W latach 1940-1941 kontynuowała studia w Kunstgewerbeschule w Krakowie pod kierunkiem Franciszka Pautscha. W latach 1943-1944 uczestniczyła w konspiracyjnaym teatrze Tadeusza Kantora.

W 1945 r. wznowiła edukację w krakowskiej akademii. Malarstwo studiowała w pracowniach prof.Eugeniusza Eibischa i prof. Wacława Taranczewskiego, grafikę artystyczną w pracowniach doc. Andrzeja Jurkiewicza i prof. Konrada Srzednickiego.Absolutorium w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie otrzymała w 1948 r.i w tym samym roku rozpoczęła pracę pedagogiczną w macierzystej uczelni. Dyplom z malarstwa sztalugowego uzyskała w 1955 r.W 1987 r. została profesorem zwyczajnym. W 1945 r. związała się z Grupą Młodych Plastyków. Od 1958 r. należała do Grupy Krakowskiej. Od 1951 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmowała się malarstwem, grafiką i rysunkiem. Zmarła 3 marca 2016 r. w Krakowie.
Prace Janiny Kraupe-Świderskiej znajdują się w licznych muzeach i kolekcjach prywatnych, między innymi w Muzeach Narodowych w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, w Muzeum Sztuki w Łodzi, a także w muzeach w Bochum, Dortmundzie, Dreznie, Florencji, Genewie, Kassel, Kilonii, Nowym Jorku, Oxfordzie, Saõ Paulo, Wiedniu, Zwickau.
(…) malarze zawsze będą malowad, nie zważając na głosy o rzekomej śmierci malarstwa. Istnieje niezmienna chęd zostawienia śladu tego, co zdarza się między okiem artysty a samym światem. Jako malarze zawsze jesteśmy tym poruszeni. Tym właśnie różnią się oczy malarza od innych, że potrafią znacznie więcej zaobserwowad, zanotowad ślad tego doświadczenia. Dzięki temu malarz uczy innych patrzed na świat.(…) Janina Karupe – Świderska fragment rozmowy z Januszem Janowskim, albumu, wydany z okazji przyznania Janinie Kraupe Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego ’2008 za 2007 rok „Janina Kraupe” wydawnictwo Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdaoski 2007
„(…) Bardzo wiele moich prac organizowanych było w stanie półtransu. Moje przygotowanie do pracy jest dłuższe, ponieważ w jakiś sposób wchłaniam to, co jest na zewnątrz.(…) Wówczas w umyśle następuje jakaś tajemnicza praca przemieniająca te bodźce na skróconą i bardzo charakterystyczna formę.” Janina Kraupe-Świderska