Grechuta | Inspiracje-Interpretacje

2019-12-10  13:05

Warsztaty, koncerty, spotkania i goście -  na tegorocznych Inspiracjach-Interpretacjach młodzi wokaliści zmierzą się z repertuarem Marka Grechuty. W fotelach jurorskich zobaczymy koneserów piosenki literackiej: Teresę Drozdę, Jana Kantego Pawluśkiewicza i Mariusza Kiljana. Gości i atmosferę festiwalu swoim obrazowym komentarzem udokumentuje znakomity ilustrator Tomasz Broda!

replica watches

Tomasz Broda rysuje podczas festiwalu Inspiracje-Interpretacje

Marek Grechuta - poeta i pieśniarz, który „Sercem” oczarował serca publiczności, przez wczesne lata swojej kariery szedł „pod prąd” panującym trendom, dając prymat liryce nad big – bitem i rockiem. Mówił, że poezja i muzyka są w jego przypadku nierozerwalnie splecione. „Jeśli postawiłbym coś na pierwszym planie, to jednak poezję.”

Herbatka w oparach nostalgii...

Z postacią Marka Grechuty podczas tego koncertu spotkamy się na dwa sposoby. W prologu pod nazwą "Herbatka w oparach nostalgii" Marka Grechutę wspominać będą współtworzący niegdyś Anawę - skrzypaczka Halina Jarczyk oraz kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz, założyciel zespołu, jak i twórca wielu przebojów Grechuty. Spotkanie poprowadzi Teresa Drozda - od lat zajmująca się piosenką literacką w programach radiowych Jedynki i Trójki, mająca na swoim koncie wywiad także i z Markiem Grechutą.

Konkurs...

W drugiej części wieczoru rozegrany zostanie konkurs na interpretację piosenek z repertuaru Artysty. Formuła konkursu otwarta jest na różnorodne gatunki muzyczne i formy ekspresji nie narzuca uczestnikom żadnych ram tworzonych przez nich interpretacji - poza tematem!

Uczestnicy konkursu pochodzą z różnych miejsc w Polsce, uczą się, pracują lub studiują (np. wokalistykę czy aktorstwo), wykonują też czasem pozamuzyczne zawody. Dla wszystkich z nich to właśnie muzyka jest największą pasją, a piosenka literacka zajmuje w niej miejsce szczególne.  Wśród wybranych piosenek znalazły się m.in. „Serce”, „W dzikie wino zaplątani”, „Niepewność”, „Godzina miłowania”, „Zabij ten lęk”, "Kantata". 

Przy fortepianie na zmianę zasiadać będzie dwóch akompaniatorów: Dominik Mąkosa i Tomasz Kaczmarek. W fotelach jurorskich zobaczymy koneserów piosenki literackiej: Teresę Drozdę, Jana Kantego Pawluśkiewicza i Mariusza Kiljana. Gości i atmosferę festiwalu swoim obrazowym komentarzem udokumentuje znakomity ilustrator Tomasz Broda.

Wystąpią...

Hubert Biczkowski, Emilia Duszyńska, Sonia Hornatkiewicz, Malwina Jańta, Ewa Kielar, Karolina Kobielusz, 
Katarzyna  Miednik, Magdalena  Stefanowska, Wojciech Stefanowski, Julia  Stelmach, Weronika Sydow, Natalia Szostak.

ODT Światowid, Sempołowskiej 54A | 14 grudnia 2019 | 16.00 | wstęp wolny