Sezon artystyczny 2019/20 we Wrocławskim Teatrze Lalek

2019-09-12  12:17

Sezon artystyczny 2019/20 we Wrocławskim Teatrze Lalek rozpoczyna się nowym cyklem komediowych spektakli improwizowanych; dwie kolejne premiery to przedstawienia dla najmłodszych i młodzieży. Dyrekcja teatru - podczas czwartkowej konferencji prasowej zapowiedziała, że będzie to czas mieszania gatunków i odkrywania form dotychczas nieobecnych na scenach WTL. Do współpracy – jak we wcześniejszych latach – zaproszeni zostali nie tylko twórcy dobrze znani widowni teatralnej, ale i będący  na początku swojej drogi artystycznej.

 

Współpraca z JAPETAMI – TEATREM IMPROWIZACJI W LALKACH w ramach sceny WTL CHILD-FREE zaowocuje cyklem spektakli, z których każdy będzie absolutnie niepowtarzalny. Najszersza widownia teatralna - dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – zobaczą inscenizację klasycznej baśniowej opowieść Maliny Prześlugi w reżyserii Agaty Kucińskiej. W pracy nad spektaklem reżyserka wykorzysta nowatorską technikę sceniczną, łącząc plany żywy i lalkowy z planem wirtualnym. Sezon zakończy się spektaklem dla młodzieży – nagradzaną sztukę Andrzeja Błażewicza wyreżyseruje debiutująca Marta Streker. Pozostając wierni polskiej dramaturgii współczesnej, teatr zapowiada wystawienie prapremiery tekstu niebędącego klasycznym dramatem („Polskie rymowanki albo ceremonie” Andrzeja Błażewicza), premierę utworu jednej z najbardziej znanych polskich dramatopisarek („Ile żab waży księżyc?” Maliny Prześlugi), jak i cykl spektakli, których teksty powstaną każdorazowo na scenie, na żywo, przy współudziale widzów („Japety – kto to widział?”).

W nowym sezonie swoją działalność kontynuować będzie utworzona w 2018 r. PRACOWNIA PEDAGOGIKI TEATRU, której głównym celem jest zbliżenie teatru do widzów i likwidacja barier, które go od nich dzielą. Pracownia zrealizuje kilka całorocznych cykli warsztatowych dla różnych grup wiekowych – od najnajmłodszych po młodzież – zarówno dla uczestników indywidualnych, jak i grup przedszkolnych i szkolnych.

 Sezon zamknie kolejna edycja Przeglądu Nowego Teatru Dla Dzieci. Podobnie jak w ubiegłych latach, w programie festiwalu znajdą się najciekawsze spektakle teatrów z kraju oraz wybrane produkcje z zagranicy. WTL pokaże przedstawienia dla dzieci w każdym wieku, a także dla młodzieży. Przeglądowi towarzyszyć będzie tradycyjnie Ogród Sztuk, czyli cykl bezpłatnych warsztatów dla małych i dużych wrocławian.

[źódło: na podstawie materiałów organizatora]