Salon zdobywców - nowy cykl w ramach 27. WTDK

2018-11-24  15:11

Na zbliżających się Wrocławskich Targach Dobrych Książek w Hali Stulecia będzie można uczestniczyć w ponad stu spotkaniach z pisarzami. Ale to nie wszystko! W tym roku po odwiedzinach w Hali Stulecia warto udać się do klubu Proza na wrocławskim Rynku (Przejście Garncarskie 2), gdzie odbywać się będzie „Salon zdobywców”, który odwiedzą: Anna Bikont, Dominik Bielicki, Martyna Bunda, Julia Fiedorczuk, Sława Lisiecka, Maciej Płaza, Elżbieta Sobolewska, Paweł Sołtys i Marcin Wicha.

fot. Andrzej Solnica

 Ttw-Clone.org

Dwudziesta siódma edycja Targów Dobrych Książek odbędzie się w Hali Stulecia w dniach od 29 listopada do 2 grudnia. Na imprezie poznamy ofertę ponad stu sześćdziesięciu wystawców a w programie towarzyszącym targom znajdziemy ponad sto spotkań z pisarzami. W tych samych dniach (29.11 – 2.12), ale wieczorami odbywać się będzie także „Salon zdobywców”. To nowość na wrocławskich targach i niezwykła okazja, by uczestniczyć w wyjątkowym podsumowaniu literackiego roku. „Salon zdobywców” to cykl spotkań z laureatami najważniejszych polskich nagród literackich przyznanych w 2018 roku, które poprowadzi Michał Nogaś („Gazeta Wyborcza”, „Książki. Magazyn do czytania”). W czwartek 29 listopada o 18.30 dziennikarz porozmawia z Martyną Bundą (laureatką tegorocznej Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia” za „Nieczułość”), a o 20.00 z Julią Fiedorczuk (zdobywczynią Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom „Psalmy”). W piątek 30 listopada o 18.30 odbędzie się spotkanie z Dominikiem Bielickim (Nagroda Literacka Gdynia w kategorii poezja za „Pawilony”) i o 20.00 z Marcinem Wichą (w tym roku uhonorowanym Paszportem „Polityki”, Nagrodą Literacką im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrodą Literacką Nike za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”). W sobotę 1 grudnia o 18.30 z wrocławskimi czytelnikami spotka się Anna Bikont (która otrzymała w 2018 roku Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż „Sendlerowa. W ukryciu”), natomiast o 20.00 w wir pytań Michała Nogasia wpadnie Paweł Sołtys (laureat Nagrody Gdynia za „Mikrotyki”). Pierwsze niedzielne spotkanie rozpocznie się o godzinę wcześniej o 17.30. Będzie to okazja do wysłuchania rozmowy z dwiema wybitnymi tłumaczkami: Sławą Lisiecką (Nagroda Literacka Gdynia w kategorii przekład) i Elżbietą Sobolewską (Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus za przekład). O 19.00, na zakończenie cyklu „Salon zdobywców”, spotkamy się z Maciejem Płazą – pierwszym polskim laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, przyznanej w październiku we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol.

Wstęp zarówno do klubu Proza na „Salon zdobywców”, jak i na 27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek w Hali Stulecia jest bezpłatny. Szczegółowy program targów znajduje się na www.domliteratury.wroc.pl.

 

O autorach „Salonu zdobywców”:

 

Dominik Bielicki (ur. 1976) – mieszka w Warszawie. Debiutował w „Filipince”, publikował w „Kresach”, „Czasie Kultury”, „Odrze” i „Wakacie”. Wydał książki z wierszami „Gruba tańczy“ (2008) i „Pawilony“ (2017). Za ten ostatni tom otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii poezja, był też finalistą Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka roku.

Anna Bikont
(ur. 1954) – dziennikarka, reporterka i pisarka, z wykształcenia psycholożka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła też „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. Autorka kilkunastu książek, m.in. „Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej” (1997, wraz z Joanną Szczęsną) oraz „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” (2006, także z Joanną Szczęsną), za którą otrzymały Wielką Nagrodą Fundacji Kultury. W 2012 wydała głośną książkę „My z Jedwabnego”, za którą otrzymała nagrodę historyczną „Polityki” oraz Europejską Nagrodę Książkową. Za wydaną w 2017 roku biografię „Sendlerowa. W ukryciu” otrzymała, m. in., Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, a także znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike.

Martyna Bunda (ur. 1975) – reporterka prasowa, w latach 2012–2018 kierowniczka działu krajowego w tygodniku „Polityka”. Ukończyła politykę społeczną na Uniwersytecie Warszawskim. Za debiutancką powieść „Nieczułość” otrzymała Nagrodę Literacką „Gryfia”, książka znalazła się również w finale Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Conrada. Dwukrotnie nominowana do nagrody Grand Press za teksty reporterskie.

Julia Fiedorczuk (ur. 1975) – urodzona w Warszawie, gdzie mieszka. Poetka, pisarka, tłumaczka, wykładowczyni w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikowała sześć książek poetyckich, w tym ostatnie „Psalmy” (2017), dwie powieści, zbiory opowiadań i książki eseistyczne. Laureatka austriackiej Nagrody Huberta Burdy dla poetów z Europy Środkowej i Wschodniej (2005), nominowana do Nagrody Literackiej Nike za powieść „Nieważkość” (2016). Za tom „Psalmy” otrzymała Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej, była też finalistą Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka roku.

Sława Lisiecka (ur. 1947 w Łodzi) – ukończyła w roku 1970 germanistykę na Uniwersytecie Łódzkim, od roku 1978 tłumaczy literaturę niemieckojęzyczną. W roku 2007 odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2011 r. otrzymała Nagrodę Miasta Łodzi za dotychczasową działalność translatorską i społeczną. W 2013 roku została odznaczona medalem „Gloria Artis” za zasługi dla polskiej kultury. W dorobku posiada prawie 100 przekładów pozycji książkowych z zakresu literatury pięknej. Stypendystka wielu niemieckich i austriackich instytucji kulturalnych. Laureatka licznych nagród translatorskich, w 2018 roku otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia za przekład książki „Chodzenie. Amras” Thomasa Bernharda.

Maciej Płaza (ur. 1976 w Sandomierzu, mieszka w Poznaniu) – prozaik, tłumacz, doktor nauk humanistycznych. Autor książki o Stanisławie Lemie, laureat nagrody „Literatury na Świecie” w 2012 r. za przekład opowiadań H.P. Lovecrafta. Za debiutancki tom opowiadań „Skoruń” (W.A.B. 2015) otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia 2016 i Nagrodę Fundacji im. Kościelskich 2016. Książka ta znalazła się również w finale Nike 2016 i była nominowana do Nagrody im. Gombrowicza. Za swoją drugą książkę prozatorską, „Robinson w Bolechowie”, otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus – jako pierwszy polski autor w historii nagrody.

Elżbieta Sobolewska – absolwentka filologii węgierskiej Uniwersytetu Warszawskiego, wybitna tłumaczka i popularyzatorka literatury węgierskiej. Tłumaczyła m.in. dzieła László Krasznahorkaiego, Imre Kertésza, Pétera Esterházyego. Jej publikacje na temat literatury węgierskiej można znaleźć na łamach „Literatury na Świecie”, „Nowych Książek” czy „Gazety Wyborczej”. Jest laureatką nagrody im. Milána Füsta za całokształt pracy translatorskiej. W 2018 r. otrzymała Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus za przekład „Pamięci” Pétera Nádasa. Mieszka w Warszawie.

Paweł Sołtys (ur. 1978 w Warszawie) – muzyk, autor piosenek. Jako Pablopavo wydał kilkanaście płyt, zagrał około tysiąca koncertów. Studiował rusycystykę, ale studiów nie ukończył. Jego opowiadania ukazywały się w „Lampie”, „Ricie Baum”, „Studium”. Za swój prozatorski debiut, „Mikrotyki”, otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii proza, a także Paszport „Polityki”. Książka znalazła się również w finale, między innymi, Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i Nagrody Conrada.

Marcin Wicha (ur. w 1972 roku w Warszawie) – grafik. Projektował (i projektuje) okładki, plakaty i znaki graficzne. Jego teksty ukazywały się między innymi w „Autoportrecie”, „Literaturze na Świecie” i „Tygodniku Powszechnym”. Przez kilka lat publikował cotygodniowe rysunkowe komentarze w „Tygodniku Powszechnym”. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą” i „Charakterami”. Wydał kilka książek dla dzieci. Laureat Paszportu „Polityki”, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, a także Nagrody Literackiej Nike 2018 za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.

This stunning Replica Rolex Yacht-Master II has been cloned from a genuine Rolex Yacht-Master II replica watches. Every single part inside and out has been precisely manufactured to be 100% exact and interchangeable with genuine parts. This watch features a Swiss cloned Rolex movement, so even if opened up by a jeweler the inside looks identical as a genuine Rolex Yacht-Master II.