100 filmów na 100- lecie niepodległości

2018-08-29  13:33

W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości kino DCF przypomni najważniejsze polskie filmy minionych dekad. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami, dyskusje z zaproszonymi gośćmi oraz wspólny wybór najlepszego polskiego filmu stulecia. Inauguracja festiwalu odbędzie się 2 września o godz. 18.00, a przez następne tygodnie odbędą się pokazy filmów takich jak: "Popiół i diament" czy "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Hassa. 

źródło: materiały organizatora

 

Polska sztuka filmowa od początków swojego istnienia żywo reagowała na otaczającą nas rzeczywistość stając się równocześnie jej komentatorem i współkreatorem. Temat wolności pojawia się w wielu dziełach naszych mistrzów. Warto je przypomnieć i zastanowić się wspólnie, na ile zawarta w nich prawda o Polsce i Polakach, jest nadal aktualna – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego, instytucji samorządu województwa dolnośląskiego.

Organizatorzy przygotowali 35 pokazów filmowych, większość z nich we wrocławskim kinie DCF, ale projekcje i spotkania festiwalowe zaplanowano także w Jeleniej Górze (kino LOT), Wałbrzychu (kino Apollo) i Legnicy (kino Piast).  Wstęp na wszystkie filmy i wydarzenia towarzysząc dzięki dotacji fundacji KGHM oraz wsparciu zarządu województwa będzie bezpłatny.

- W naszych kinach pokażemy arcydzieła polskiego kina - zapowiada Katarzyna Majewska, kuratorka festiwaluJako instytucja filmowa nie możemy lepiej świętować stulecia odzyskania niepodległości. Zależy nam także na tym, aby nasi widzowie byli współtwórcami naszego festiwalu. Dlatego ogłosiliśmy plebiscyt, w którym Dolnoślązacy wybiorą najlepsze polskie filmy wszech czasów. Te obrazy również zaprezentujemy w DCF i w innych naszych kinach – dodaje Majewska.

„Święto kina” 

Filmowy Festiwal Wolności będzie też - jak zapowiadają jego organizatorzy - okazją do spotkania ze znakomitymi twórcami i znawcami polskiego kina. - Z gośćmi będziemy rozmawiać nie tylko o filmach, które często współtworzyli, ale również o uwarunkowaniach społecznych i politycznych, które towarzyszyły ich powstaniu, o wyzwaniach i problemach, z którymi wówczas byliśmy w Polsce konfrontowani. Oczywistym punktem odniesienia wszystkich naszych festiwalowych działań, będzie nasza obecna sytuacja. Czy potrafimy uczyć się na błędach przeszłości? Czy jesteśmy w stanie przezwyciężyć coraz głębsze podziały i odbudować wzajemne zaufanie? - pyta Jarosław Perduta.

- Festiwalowi będą towarzyszyć liczne wydarzenia towarzyszące. Dzięki zaangażowaniu Centrum Technologii Audiowizualnych nasi widzowie będą mieli okazję obejrzeć kostiumy i rekwizyty z wybranych filmów. Z kolei współpraca z Akademią Sztuk Pięknych zaowocuje specjalną wystawą plakatów filmowych tematycznie związanych z ideą festiwalu - dodaje Katarzyna Majewska.

Wybrane filmy dotykają całego spektrum tematów ważnych dla naszej historii i przyszłości, od rozrachunków z naszą przeszłością, przez proste dylematy codziennego życia, po nasz stosunek do takich pojęć i wartości jak wolność, godność człowieka, solidarność, niezależność, tożsamość. 

- Nasze instytucje angażują się w obchody stulecia odzyskania niepodległości na różne sposoby. To dla nas wszystkich bardzo ważny jubileusz. Filmowy Festiwal Wolności to doskonała inicjatywa. Także z uwagi na jej charakter – daleki od niepotrzebnego często zadęcia i sztywności. Dla mnie to okazja do powrotu do tytułów, które kształtowały nas i nasze postrzeganie świata w trudnych dla Polski czasach. Zachęcam do skorzystania z tej oferty – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa.

 

Szczegółowe informacje o nadchodzących wydarzeniach oraz plebiscycie na najlepszy film polski znajdą Państwo na stronie festiwalwolnosci.pl oraz dcf.wroclaw.pl

[źródło: DCF]