Manieryzm wrocławski- nowa wystawa czasowa w Muzeum Narodowym

2018-02-21  12:38

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na pierwszą w historii monograficzną wystawę poświęconą wrocławskiemu manieryzmowi.- okresowi w sztuce stolicy Śląska, który nadal pozostaje mało rozpoznany. Wystawę będzie można oglądać od 27 lutego do 13 maja 2018 roku.

źródło: materiały organizatora


Manieryzm datowany jest na około 1600 r. i początek XVII w. Był to czas wielkiego rozkwitu miasta i sztuki w nim powstającej. „We Wrocławiu tworzyli tak utalentowani artyści, jak Gerhard Hendrik z Amsterdamu, Georg Hayer, Jacob Walther, Johann Thwenger oraz cała plejada znakomitych tutejszych złotników – wyjaśnia Piotr Oszczanowski, kurator wystawy. To okres, w którym swoją artystyczną dojrzałość osiągają najwybitniejsi twórcy wrocławskiego manieryzmu: Bartłomiej Strobel młodszy, David Heidenreich, Caspar Pfister czy też Fabian Nitsch.”
Najcenniejsze dzieła, które pokazywanymi na wystawie będą – po raz pierwszy od czasów wojny zaprezentowane obok siebie – prace pochodzące z kościoła Świętej Trójcy w Żórawinie. Są to kreacje światowej sławy manierystów: obraz Bartholomaeusa Sprangera Chrzest Chrystusa oraz rzeźba Adriaena de Vries Chrystus przy kolumnie biczowania. Wystawa przygotowana z okazji 70-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu. 
Zwiedzający zobaczą przeszło 150 dzieł z tego okresu sprowadzonych z całej Europy.

 

Serdecznie zapraszamy!



Manieryzm wrocławski
27 luty- 13 maj 2018 r.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

[źródło: Muzeum Narodowe]