Kino na cenzurowanym: "Przesłuchanie"

2018-02-17  12:10

W programie "Kino na cenzurowanym" zobaczymy filmy w okresie komunizmu przemilczane i decyzją cenzora skrzętnie ukryte przed widzami. W latach 1944 - 1990 w PRL-u funkcjonował Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, którego celem było nadzorowanie wszelkich przejawów działalności artystycznej. 

źródło: materiały organizatora

 

Tym sposobem kilkanaście rolek filmowych trafiło na magazynowe półki stając się "półkownikami" - filmami niedopuszczanymi do rozpowszechniania.

15 marca o godzinie 18 w Zajezdni zaprezentowany zostanie film "Przesłuchanie" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego.

Polska, początek lat pięćdziesiątych. Antonia Dziwisz, jeździ z zespołem po kraju, dając występy przed robotniczą i wiejską publicznością. Podczas jednego z wieczorów, Tonia zostaje upita w restauracji przez dwóch mężczyzn, a następnie przewieziona do więzienia. SB żąda od niej zeznań obciążających kolegę z zespołu. Zaczyna się długotrwale, beznadziejne przesłuchanie.

"Przesłuchanie" to film-legenda, określony jako najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL, stał się bezpośrednią przyczyną rozwiązania zespołu X Andrzeja Wajdy. Rok po jego nakręceniu Ryszard Bugajski wyjechał z Polski. Premiera miała miejsce dopiero w 1989 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Richard Mille Replica

 

Kino na cenzurowanym: "Przesłuchanie"
15 marzec, godz. 18.00-20.00
Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu
Wstęp: 5 zł

 

[źródło: Zajezdnia]