Opera Straszny Dwór w Jeleniej Górze w ramach I Karkonoskiego F

2017-06-08  13:42

W Noc Świętojańską niezwykły spektakl muzyczny w Jeleniej Górze. „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki dla dwóch i pół tysiąca widzów!

Przed nami niesamowite, plenerowe wydarzenie, jakie dotąd nigdy nie miało tutaj miejsca. W Jeleniej Górze jeszcze nigdy nie była bowiem wystawiona opera w pełnej odsłonie. Filharmonia Dolnośląska w piątek, 23 czerwca 2017, na stadionie przy ul. Złotniczej, w ramach I Edycji Karkonoskiego Festiwalu Operowego, zaprezentuje „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w niezwykłej inscenizacji. Realizacja tego spektakularnego przedsięwzięcia możliwa będzie dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego, a darczyńcą jest Fundacja KGHM Polska Miedź.


„Straszny Dwór” - tę polską operę narodową każdy z nas powinien zobaczyć w pełnej krasie choćby raz w życiu. Mieszkańcy regionu jeleniogórskiego już wkrótce 23 czerwca, będą mieli taką okazję. Na dwóch scenach, zbudowanych na płycie stadionu przy ul. Złotniczej, widzowie będą mogli podziwiać ponad stu artystów: 9 solistów, liczącą 70 osób orkiestrę symfoniczną, 40-osobowy chór operowy oraz zespół taneczny. Dla publiczności przygotowanych jest 2,5 tys. miejsc na widowni.


- Chcemy pokazać melomanom i całej jeleniogórskiej publiczności, że nasza filharmonia to nie tylko koncerty symfoniczne, kameralne i audycje dla młodzieży. To także grupa muzyków, artystów, którzy są w stanie przygotować widowisko operowe na niespotykaną dotąd skalę. Naszym największym dobrem jest znakomita orkiestra symfoniczna, ale dzięki kontaktom, głównie moim osobistym, udało się nakłonić do współpracy artystów z całej Polski. Wspólnie pokażemy wielkie, plenerowe widowisko muzyczne - mówi Tomasz Janczak, dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, a zarazem reżyser operowego widowiska.


„Straszny Dwór” jest najdoskonalszym dziełem Stanisława Moniuszki, ale też jednym z wybitnych dzieł światowej muzyki operowej. Świetnie skonstruowane sceny zespołowe oraz ciekawa harmonia stanowią prawdziwe atuty dzieła. Ta opera jest wspaniałą komedią, z ciekawymi i tajemniczymi wątkami. To opowieść o Polakach, o ich rubaszności, o ich wadach, ale też o honorze i innych zaletach, z których my, Polacy, powinniśmy być dumni. W „Strasznym Dworze” znajdujemy obrazy XVII-wiecznego życia szlacheckiego, a także kwestie ważne dla całego narodu, jak honor i gotowość do poniesienia największej ofiary. Tematykę tę Stanisław Moniuszko ujął w charakterystyczną dla siebie melodyjność i śpiewność.


- Ja widzę w tym dziele same superlatywy. Jestem pod urokiem tej opery od wielu lat, odkąd tylko miałem okazję ją poznać i w niej występować - podkreśla dyrektor Tomasz Janczak.
Przygotowanie operowego widowiska na stadionie to duże wyzwanie logistyczne. Jeleniogórska publiczność będzie miała też możliwość obserwowania, oprócz solistów śpiewaków, chóru i zespołu tanecznego, występujących na scenie głównej, także orkiestry symfonicznej grającej na specjalnie dla niej zbudowanej scenie. Jest to sytuacja nietypowa, która z pewnością ubogaci wydarzenie. Po prostu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej, grająca pod batutą Jerzego Koska, będzie równorzędnym elementem spektaklu, nie tylko muzycznym, ale i wizualnym.


To, co przygotowuje Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze na 23 czerwca, będzie pełnowymiarowym spektaklem operowym. Publiczność będzie mogła zobaczyć „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki z librettem Jana Chęcińskiego w czterech aktach, ale z dwoma przerwami. Jak zwykle bywa, akty trzeci i czwarty będą połączone. Zobaczymy oryginalną, jeleniogórską inscenizację. Elementem wzbogacającym całość przedstawienia będzie wspaniały chór Opery Śląskiej w Bytomiu.


- 23 czerwca to dzień szczególny. Rozpoczyna on Noc Świętojańską. To także Dzień Ojca i jeszcze zakończenie roku szkolnego. Ten najdłuższy dzień w roku z najkrótszą nocą będzie dla nas szczególnym wyzwaniem - podkreśla Tomasz Janczak - Rozpoczniemy przedstawienie jeszcze w świetle dziennym. Gdy słońce będzie coraz bardziej zachodziło, widzom ukaże się coraz więcej świateł i scenicznego blasku. Spodziewam się, że finał przedstawienia nastąpi około godziny 23. lub kilkanaście minut później. Na zakończenie mamy pewne szczególne pomysły i rozwiązania inscenizacyjne, ale szczegółów nie zdradzę. Pewne jest, że pokażemy „Straszny Dwór” z istotnymi elementami multimedialnymi. W sumie będą 4 ekrany. Nie będziemy w teatrze. Nie będziemy mogli korzystać z tradycyjnych elementów scenograficznych. Dlatego zdecydowałem się właśnie na oprawę multimedialną. Potężna ściana ledowa będzie nam służyła jako tło, ale także jako element scenograficzny, z którego obrazy przeniosą wyobraźnię publiczności w przestrzeń tytułowego „Strasznego Dworu”.


Jak w każdym widowisku operowym ogromna rola przypada śpiewakom - solistom. W wiodącej roli Hanny zobaczymy i usłyszymy śpiewającą sopranem Joannę Horodko z Poznania. W roli dwóch braci powracających z wojennej wyprawy wystąpią Adam Woźniak i Tomasz Janczak. Pierwszy z nich, Adam Woźniak, znakomity bas baryton występujący najczęściej na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu, zaśpiewa partie Zbigniewa. Tomasz Janczak, tenor, obecny dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, wcieli się w rolę Stefana. Warto także wspomnieć o Grzegorzu Szostaku, śpiewaku na co dzień występującym w Teatrze Wielkim w Łodzi. W jego wykonaniu usłyszymy partie klucznika Skołuby, w tym słynną arię „Ten zegar stary”.


- Myślę, że garnitur solistów, poziom chóru i nasza wspaniała orkiestra symfoniczna gwarantują ciekawe, porywające widowisko. Do tego jeszcze Zespół Pieśni i Tańca Wałbrzych, z którym miałem już okazję współpracować przy wystawianiu „Barona cygańskiego” i „Zemsty nietoperza”. Mam pewność, iż nasze narodowe tańce w ich wykonaniu, sprawią, że publiczność z podziwem przyjmie naszą inscenizację - podkreśla dyrektor Tomasz Janczak.
Rusza właśnie sprzedaż biletów na czerwcowe widowisko operowe w Jeleniej Górze. Ceny, w zależności od zajmowanego sektora, mieszczą się w kwocie od 30 do 100 złotych. Przewidziano ofertę specjalną w przypadku zakupu biletów grupowych.


Organizatorzy zapewniają, że dzięki profesjonalnemu nagłośnieniu odbiór muzyki z każdego miejsca na widowni będzie komfortowy, mimo plenerowych warunków.


Tego wydarzenia nie można przegapić! Zapraszamy!

/żródło: Nowiny Jeleniogórskie, nj24.pl/

 

Dofinansowano ze środków Budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Darczyńca wydarzenia jest Fundacja KGHM Polska Miedź