Pisanki i palmy wielkanocne

2017-03-27  09:24

Pisanki, palmy, stroiki, baranki z ciasta i gliny, papierowe kwiaty oraz drewniane ptaszki można będzie oglądać na dorocznej wystawie przygotowanej przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu z okazji świąt Wielkiej Nocy. Zaprezentowane zostaną ozdoby wykonane technikami tradycyjnymi oraz współczesnymi autorstwa 40 twórców.

Ekspozycje poświęcone obrzędowości organizowane są w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu od ponad 45 lat. Wystawa przygotowana z okazji świąt Wielkiej Nocy jest okazją do poznania współczesnych technik tworzenia rekwizytów i ozdób wielkanocnych. Zaprezentowane zostaną pisanki zdobione technikami, takimi jak batikowa, rytownicza, jajka oklejane miniaturowymi wycinankami, rdzeniem sitowia, opolskie „kroszonki” oraz ozdoby wykonane przez współczesnych twórców na motywach huculskich, suwalskich, opolskich czy rzeszowskich. Obok jajek zdobionych tradycyjnymi technikami na ekspozycji pojawią się także będące wyrazem artystycznych możliwości dzisiejszych twórców.

W wielkanocnej obrzędowości szczególną rolę odgrywają dwa najważniejsze rekwizyty tego święta: zdobione jajko – akcesoria o symbolice sięgającej czasów przedchrześcijańskich– i palma. Z tego względu dopełnieniem wystawy będą palmy, stroiki, baranki z ciasta i gliny, papierowekwiaty oraz drewniane ptaszki.W Niedzielę Palmową zwaną Kwietną lub Wierzbną uroczyście święci się palmy na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Te najbardziej tradycyjne wykonywane są z wierzbowych bazi przystrojonych barwinkiem lub bukszpanem i kolorowymi wstążkami. Wierzba – powszechny symbol odradzającego się życia, sił witalnych, wiecznie zielonej gałęzi – w Kościele katolickim ma przede wszystkim przywodzić refleksje na temat zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Wielkanocna palma miała chronić ludzi, zwierzęta i domy. Poświęconą, przyniesioną z kościoła – kropiono domowników, obejście

i zwierzęta. Przechowywana do następnej Wielkanocy, najczęściej za świętym obrazem, chroniła dom przed wszelkim złem, nieszczęściem, chorobami, a przede wszystkim od uderzenia pioruna i pożaru.

Ornamentowane jajka to najbardziej znane i najciekawsze rekwizyty obrzędowości wielkanocnej. W wielu kulturach świata jajko to symbol życia, płodności, znak odradzania się przyrody. Według najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych wierzeń uważano je za praźródło, prapoczątek wszelkiego życia na ziemi. Zdobione jajko miało zapewniać szczęście, powodzenie i ochronę przed urokami, używano go w rytuałach płodności, zabiegach uzdrawiających i działaniach magicznych. W okresie Świąt Wielkanocnych pełniło też rolę obrzędowego daru, który wręczano sobie wzajemnie wyrażając w ten sposób sympatię i miłość (zakochani przesyłali sobie pisanki zabarwione na czerwono).

Po zakończeniu wystawy, 8 kwietnia o godz. 10:00, odbędzie się kiermasz wielkanocny, na którym będzie można kupić prace prezentowane na wystawie.

 

Wystawa „Pisanki i palmy wielkanocne”
21 marca – 7 kwietnia 2017 roku
Kiermasz 8 kwietnia 2017 roku
Muzeum Etnograficzne
ul. Traugutta 111/113, Wrocław

 

[źródło: Muzeum Etnograficzne