Dolny Śląsk Wita! Paczka

2016-12-27  15:21

MISTRZOWSKI GRUDZIEŃ – DOLNY ŚLĄSK WITA. RZEMIOSŁO!

Fundacja OPEN MIND zaprasza na spotkania mistrzowskie w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita. Rzemiosło!”. Podczas grudniowych dyskusji mistrzowie rzemiosł, twórcy i miłośnicy rękodzieła przybliżą tajniki zawodów i dziedzin, które na Dolnym Śląsku mają swoją wspaniałą historię.  Uczestnicy poznają historię koronkarstwa, rzemiosł artystycznych i pozłotnictwa. Goście specjalni zaprezentują także wybrane z ich dorobku zawodowego i artystycznego prace. Spotkania mistrzowskie będą okazję do dyskusji na temat roli rzemiosła wczoraj i dziś. Zastanowienia się nad tym jak dziś promować rzemiosło. Pobudzać potrzebę konsumenta na korzystania z usług rzemieślników, kupowania wyrobów, które niosą ze sobą dobrą jakość, historię przedmiotu i wspierają lokalną przedsiębiorczość. Podczas spotkań poruszony zostanie także temat aktywizacji zawodowej młodych i zachęcenie ich do kształcenie w zawodach rzemieślniczych. 



Ważnym celem projektu „Dolny Śląsk Wita. Rzemiosło!”  jest promocja dolnośląskiego rzemiosła i rękodzieła, a także miejsc i ludzi z nimi związanych.  W ramach programu na stronie www.dolnyslaskwita.pl aktywowana zostanie internetowa mapa, na której użytkownicy znajdą m.in. wizytówki działających na terenie naszego regionu unikalnych pracowni rzemieślniczych, instytucji promujących rzemiosło, rękodzieło, a także twórców, którzy prowadzą w nich swoją działalność artystyczną. Na mapie znajdą się także wzmianki o dolnośląskich legendach i historiach, w których rzemiosło odgrywa znaczącą rolę. Pragniemy zachęcić Dolnoślązaków oraz turystów w każdym wieku do aktywnego poznawania historii regionu, charakterystycznych dla niego technik rzemieślniczych oraz odwiedzenia miejsc na Dolnym Śląsku powiązanych z rzemiosłem i rękodziełem.

best clone watch

Program spotkań mistrzowskich obejmuje:

Koronka na Dolnym Śląsku

Spotkanie mistrzowskie z Bożeną Kędzior z Towarzystwa Miłośników Haftu będzie okazją do poznania różnorodnych technik tworzenia koronek, a także historii ich wykonywania na terenie regionu. Uczestnicy poznają sylwetkę związanej m.in. z Zamkiem Książ księżnej Daisy von Pless, która nie tylko słynęła ze swej wrażliwości w kwestiach społecznych i estetycznych. Wiele czasu i energii poświęcała także działalności na rzecz śląskiego koronkarstwa. Na przykładach autentycznych robótek, które można podziwiać w zachowanym do dziś wzorniku śląskich koronek, dostępnym w bibliotece Cyfrowy Dolny Śląsk będzie można przyjrzeć się skali zastosowania koronkowych ozdób w odzieży i elementach wystroju domów śląskich.

 

Rzemiosło artystyczne - spotkanie mistrzowskie z Leszkiem Ukleją

Spotkanie z mistrzem stolarstwa artystycznego, Leszkiem Ukleją, który od 1981 roku prowadzi Pracownię Renowacji Mebli Antycznych. Dzięki jego olbrzymiej wiedzy i biegłości technicznej w rzemiośle stolarskim, wyspecjalizował się w renowacjach oraz konserwacji mebli zabytkowych. Leszek Ukleja wykonuje kompleksowe aranżacje i zabudowy wnętrz, a także naprawy drzwi oraz portali w różnych stylach i technikach. Jest on również członkiem Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej. Podczas spotkania porozmawiamy o specyfice artystycznego rzemiosła artystycznego na Dolnym Śląsku.

hublot replica watches

Pozłotnictwo - spotkanie mistrzowskie z Ludomirem Domańskim

Spotkanie z Mistrzem Ludomirem Domańskim, wybitnym ekspertem w branży pozłotnictwa, który przekazuje swoją wiedzę młodym adeptom tej sztuki, jako wykładowca w Wyższej Szkole Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu. Ludomir Domański jest również Starszym Bractwa Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu. Naukę i pracę ramiarsko-pozłotniczą rozpoczął w 1975. W roku 1979 otworzył własną pracownię we Wrocławiu, a trzy lata później zdał egzamin mistrzowski w zawodzie pozłotnika. W trakcie spotkania porozmawiamy m.in. o specyfice sztuki ramiarskiej, a także o historii i przyszłości tego rzemiosła zarówno w renowacji jak i wykorzystaniu w przedmiotach codziennego użytku.

Wstęp na spotkania jest bezpłatny

Projekt “Dolny Śląsk Wita. Rzemiosło” dofinansowano ze środków Budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Szczegółowe informacje na www.dolnyslaskwita.pl oraz na www.krzywykomin.pl