Krajobraz traumy, czyli o czym szumią bałkańskie drzewa?

2016-10-20  12:18

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Prześwietlenia - spotkania z młodą fotografią. Tym razem porozmawiamy z Pawłem Starcem autorem projektu "Makeshift” o przepisywaniu historii i wojnie w Bośni oraz o jej wymazanym kontekście. Autor posługując sie metaforą krajobrazu buduje niezwykłą formę narracji zabierając nas w podróż śladami wydarzeń, o których zdawałoby się nie mamy języka by opowiadać.

Opis wydarzenia:

Jesienny poranek. Lekka mgła spowija dolinę Driny. Drzewa rosnące nieopodal brzegu rzeki przeglądają się w spokojnym lustrze wody. Głuchą ciszę przerywa najstarsze z nich. Szumi szeptem historię, o której dzisiaj nikt z mieszkających nad rzeką nie chce już pamiętać. 

11 Lipca 1992r. Volkswagen Passat wjechał tyłem na kamienny most na rzece Drinie i zatrzymał się pośrodku. Niebiesko-szary samochód wypchany był 6 Muzułmanami. Grupa Czetników czekała już na nich na moście. Główny dowodzący wykrzyknął przez megafon "do Muzułmanów chowających się w otaczającym lesie, że będą mieli krwawe święto w bałkańskim stylu". Potem odcięto głowy wszystkim więźniom. Czynność ta trwała około trzech minut. Ciała wrzucono do rzeki. Półtorej godziny później przyjechał kolejny van, tym razem grupa składała się również z kobiet i dzieci. Conajmniej 450 osób zostało zabitych w ten sposób w przeciągu kilku następnych dni.

Prześwietlenia to cykl spotkań z młodą, polską fotografią odbywający się w nadodrzańskiej Panato Cafe. Formuła wydarzenia opiera się na prezentacji autorskiego pokazu slajdów przygotowanego przez zaproszonego gościa oraz na rozmowie z publicznością. Dyskutujemy z artystami, kuratorami i teoretykami sztuki, odkrywamy talenty, prezentujemy dorobek obiecujących twórców młodego pokolenia.

Paweł Starzec - fotograf, dziennikarz, socjolog. Pracuje nad dokumentami fotograficznymi. Zainteresowany relacjami pomiędzy przestrzeniami a ich szerszym kontekstem oraz wizualizowaniem szerszych procesów poprzez ich peryferia. Socjolog wizualny, pracujący jako teoretyk na polach wizualnej komunikacji masowej i wizualnych narracji. Wykładowca i prowadzący odpowiedzialny za szereg programów warsztatowych, współtwórca fundacji Papier Bije Kamień, obecnie w kolektywie Azimuth Press. Student fotografii na ITF Opava, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Wrocławskiego. Entuzjasta zinów i kultury DIY.

Prowadzenie: Daniel Filipek

/ Panato Cafe 26.10.2016 godz. 18.00 //

 facebook.com/przeswietlenia