Koncert kapeli dudziarskiej Zornica z Zakopanego

2016-09-01  09:51

W piątek 2.09.2016 o godz.18.00 w Muzeum Etnograficznym będzie miał miejsce wernisaż wystawy Skarbów europejskiej kultury tradycyjnej. Podczas otwarcia wystąpi kapela dudziarska Zornica z Zakopanego. Zapraszamy! Wstęp wolny.

Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Polskie Towarzystwo Ludoznawcze w ramach projektu "Niematerialne dziedzictwo regionu i skarby europejskiej kultury tradycyjnej" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skarby europejskiej kultury tradycyjnej” to wystawa prezentująca 91 zjawisk z zakresu niematerialnego dziedzictwa kulturowego, pochodzących z 28 krajów europejskich i wpisanych na Listy światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO (Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości oraz Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wymagającego pilnej ochrony). W październiku 2003 roku podczas trzydziestej drugiej sesji Zgromadzenia Ogólnego UNESCO przyjęto Konwencję w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Konwencja odnosi się do współcześnie praktykowanych zjawisk kulturowych, w tym do tradycji i przekazów ustnych, sztuk  widowiskowych, zwyczajów, rytuałów i obrzędów, wiedzy i praktyk dotyczących przyrody i wszechświata, umiejętności związanych z tradycyjnym rzemiosłem.

Ekspozycja ma charakter multimedialny, składają się na nią prezentacje planszowe, filmy, fotografie. Zobaczyć będzie można miedzy innymi: taniec rekrutów z Czech, Paradę Dzwonników z regionu Kostav w Chorwacji, konny połów krewetek w Belgii, obchody święta ognia w Pirenejach.

Polska ratyfikowała Konwencję w 2011 roku, a od 2014 sukcesywnie tworzona jest Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Obecnie znajduje się na niej siedemnaście zjawisk, mogących ubiegać się o kandydowanie na listy międzynarodowe.  Umieszczone  przed siedzibą muzeum  i stanowiące  ważną część wystawy plansze ilustrują między innymi:  pochód Lajkonika, szopkarstwo krakowskie, hafciarstwo kaszubskie, żywiecko-suskie zabawkarstwo. Dopełnieniem wystawy są  także eksponaty związane z  częścią   przedstawionych zjawisk. Zobaczyć będzie można miedzy innymi: stroje kobiece z Bułgarii, Węgier i Laponii, ceramikę rumuńską z Horezu, maski karnawałowe z Binche w Belgii i z Imst w Austrii, pierniczki z Chorwacji, fujary ze Słowacji, paszport, dyplom i różaniec pielgrzyma do Santiago de Compostela.

Wystawa  została zrealizowana przez Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, pod patronatem honorowym Polskiego Komitetu do spraw UNESCO oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz we współpracy z Polskim Towarzystwem Ludoznawczym, w ramach projektu Niematerialne dziedzictwo regionu i skarby europejskiej kultury tradycyjnej dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kuratorka wystawy : Hanna Golla

 

Muzeum Etnograficzne – Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu 

 

Skarby europejskiej kultury tradycyjnej

 

3 września 2016 – 26 lutego 2017

 

wernisaż 2.09.2016, godz. 18.00

 

(podczas otwarcia wystąpi kapela dudziarska Zornica z Zakopanego)