Wystawa Sylwii Chudy-Leśnik w Galerii pod Plafonem

2016-08-03  13:47

Dolnośląska Biblioteka Publiczna (Wrocław, Rynek 58) zaprasza 5 sierpnia, o godz. 17.30 do Galerii pod Plafonem na wernisaż wystawy malarstwa Sylwii Chudy-Leśnik „Imprimitura Peru”. Uroczystość otwarcia uświetni występ kontratenora Pawła Jakuba Wojtasiewicza. Wstęp wolny!

Sylwia Chudy–Leśnik (ur. 1983) jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 2009 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem na ASP w Poznaniu na Wydziale Edukacji Artystycznej w dwóch zakresach: edukacji artystycznej, pod kierunkiem profesor dr hab. Alicji Kępińskiej, i malarstwa, pod kierunkiem profesor Jana Świtki oraz aneks z ceramiki szkliwionej. Od 2008 roku współpracuje z Muzeum Narodowym w Poznaniu, gdzie współprowadzi kurs rysunku i malarstwa dla dorosłych. Od roku 2009 pracuje w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu i prowadzi autorską pracownię plastyczną dla dzieci i młodzieży „tARTak” . Od 2015 roku współpracuje z Centrum Edukacji Heweliusz w Poznaniu.
 

Z tekstu Agnieszki Tamary Filipiak, poświęconego wystawie:
„Pamięć czasu podróży jest znacząco inna od pamięci codzienności (…) proces zapamiętywania i odpamiętywania spotkanych w drodze osób, przedmiotów i artefaktów przestaje mieć formę linearną. Podróż trwale impregnuje perspektywę i pozwala dowolnie korzystać ze zdobyczy doświadczeń. Cykl Imprimitura Peru jest wizualizacją tych szczególnych relacji bycia w drodze (drogę peruwiańską artystka przebyła w 2010 r.) i bycia poza regułami pamięci.
Szczególna rola imprimitury (cienka warstwa laserunku, pierwsza warstwa i podkład podobrazia wmalowywana w grunt) – wypełnionej intensywnymi kolorami cechy szczególnej tego cyklu – pozwala z jednej strony wydobyć geometryczną doskonałość postaci (Autoportret III – Lotnisko, Portret rodzinny – peruano I, Wyspa), z drugiej uczynić peruwiańską pamięć uniwersalną. Na cykl składają się także przetworzone malarsko wzory i motywy z peruwiańskich (w tym: inkaskich) tkanin, detali ubrań i architektury. Przeniesione na płótno w powiększonej skali przekształcają się w zupełnie nowe elementy. Tylko od odbiorcy zależy ich nowa tożsamość”.