Tego dnia głowa do góry!

2016-07-16  12:25

Na ulicy Świdnickiej we Wrocławiu zorganizowano akcję pod hasłem „Tego dnia głowa do góry”. Inicjatywa związana z obchodzonym 15 lipca Światowym dniem bez telefonu komórkowego ma na celu skłonić wszystkich do refleksji nad ilością czasu spędzanego przed ekranami smartfonów, brakiem realnego kontaktu z drugim człowiekiem, a także naszym bezpieczeństwem na drodze. Dla pieszych wydzielono dwa pasy ruchu – jeden dla osób przemierzających deptak ze wzrokiem wpatrzonym w smartfon, drugi dla tych, którzy telefon mają schowany w kieszeni. Akcję zorganizował operator sieci komórkowej Mobile Vikings.

Coraz bardziej zauważalne i powszechne w społeczeństwie nadużywanie telefonu nie pozostaje bez wpływu na naszą osobowość i relacje międzyludzkie.

- Wpływ nowych technologii na relacje międzyludzkie jest bardziej złożony niż jeszcze niedawno sądzono, ale niestety niekorzystny. Kilkanaście lat temu twierdzono, że w Internecie "siedzą" introwertycy, którzy zastępują realne relacje międzyludzkie relacjami wirtualnymi. Badania pokazały jednak zupełnie co innego: im więcej ludzie mają realnych relacji, tym więcej także - wirtualnych. Z drugiej strony, wszyscy (i introwertycy i ekstrawertycy) coraz mniej mają relacji z innymi w realnym świecie - mówi prof. dr hab. Dariusz Doliński, kierownik Katedry Psychologii Społecznej Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Swiss Replica Watches

 

Obchodzony 15 lipca Światowy dzień bez telefonu komórkowego to święto wyjątkowo trudne dla wszystkich bezgranicznie zapatrzonych w swoje smartfony. Ze scrollowaniem facebookowych aktualności, messengerową wymianą zdań czy snapowaniem nie można przecież zwlekać. Najważniejsze jest to co dzieje się w naszych telefonach. Dokładnie teraz i ani minuty później. Jak więc postąpić, gdy nagle, 15 lipca, dostajemy oficjalne zaproszenie do odłożenia na chwilę telefonu na bok?  Po prostu, zrobić to podczas akcji we Wrocławiu.

Wrocław, jako miasto spotkań, które od zawsze stawia na zderzanie różnych kultur, wymianę poglądów, wzajemne interakcje i działanie czy wreszcie prozaiczne promowanie życzliwości to idealne miejsce, by zapoczątkować dyskusję o formie i kondycji współczesnych relacji międzyludzkich. Smartfon to urządzenie, które pozwala nam na szybki, wygodny i nieograniczony miejscem czy czasem kontakt z innymi. Z drugiej jednak strony sprawia, że nasze relacje stają się bezosobowe, zdystansowane, niepełne. Nie widzimy drugiego człowieka. I tkwiąc wpatrzonym w ekran nigdy go naprawdę nie dojrzymy. Warto więc dbać o nasze relacje z drugim człowiekiem. Warto być otwartym na osobę, która przechodzi obok nas. Warto uśmiechać się i być życzliwym. Wystarczy na chwilę, świadomie oderwać wzrok od telefonu i rozejrzeć się dookoła. Można zacząć właśnie dziś - w Światowy dzień bez telefonu, na ul. Świdnickiej we Wrocławiu.

Akcja polega na wydzieleniu na odcinku ulicy Świdnickiej we Wrocławiu (od Przejścia Świdnickiego w kierunku Rynku) dwóch pasów ruchu – dla przechodniów, którzy przemierzają deptak wpatrzeni w swój smartfon oraz dla osób, które telefon mają schowany w kieszeni. Ponadto Vikingowie obecni podczas akcji zachęcają do wybrania ścieżki „Bez smartfona” i argumentują, dlaczego warto zwrócić „Tego dnia głowę do góry”. Nieprzejednanym z kolei pomagają bezpiecznie pokonać wyznaczony odcinek. Bo wzrok wpatrzony w telefon to także coraz częstsza przyczyna wielu drogowych kolizji i wypadków. Podczas akcji zostanie nakręcony materiał video. Będzie on udostępniony w mediach społecznościowych operatora sieci komórkowej Mobile Vikings, który zorganizował akcję.

Jesteśmy wirtualnym operatorem komórkowym. Funkcjonujemy przede wszystkim w Internecie – to jest nasze naturalne środowisko. I podobnie jak nasza społeczność doskonale się w nim czujemy, doceniając możliwości, które dostarcza nam smartfon w połączeniu z dostępem do sieci. Ale nawet my od czasu do czasu potrzebujemy pobyć trochę w realnym świecie, stanąć z drugim człowiekiem twarzą w twarz. Poprzez naszą akcję chcemy zachęcić wszystkich do drobnej refleksji nad ilością czasu, który spędzamy ze wzrokiem wpatrzonym w telefon, tracąc tym samym szansę na bezpośredni kontakt choćby z osobą poznaną w kawiarni czy podczas spaceru. Jesteśmy odpowiedzialnym operatorem komórkowym, dbamy o naszych użytkowników i zależy nam, żeby korzystali oni z dostarczanych przez nas usług w sposób świadomy i przemyślany – mówi Bartek Grabowski, Head of New Business w Mobile Vikings Polska.

Za pośrednictwem tej inicjatywy oraz symbolu, jakim są wydzielone pasy ruchu dla osób, które idąc używają smartfona i dla tych, które tego nie robią, operator chce zwrócić uwagę, że nawet tak wartościowe dla nas w życiu codziennym urządzenie warto używać z rozwagą i umiarem.