Czerwonych korali czar - wykład w Muzeum Etnograficznym

2016-07-07  10:01

W sobotę 9 lipca o godz.15:00 Hanna Golla, kustosz Działu Tkanin i Strojów Ludowych, wygłosi w Muzeum Etnograficznym prelekcję "Czerwonych korali czar". W odświętnym polskim stroju ludowym, przede wszystkim kobiecym, ale również męskim, ważną rolę spełniała biżuteria, podkreślająca bogactwo ubioru i jego uroczysty charakter. Ilość i jakość tych dodatkowych elementów uzależniona była od zamożności i pozycji rodziny. Często tylko najbogatsi mogli pozwolić sobie na ozdoby wykonane ze szlachetnych materiałów, takich jak np. prawdziwe korale.

We wrocławskim Muzeum Etnograficznym lato zaczęło się koralowo. Na złożonej z trzech części wystawie „Czerwonych korali czar” podziwiać można biżuterię wiejskich elegantek z XVIII i XIX wieku, dodatki do stroju męskiego oraz rekwizyty obrzędowe. Prym wśród eksponatów wiodą oczywiście czerwone korale – te najcenniejsze, najbardziej szlachetne sprowadzane były specjalnie z Francji i Włoch i w lokalnych warsztatach Podhala, Ziemi Cieszyńskiej, Dolnego Śląska czy Kaszub powstawały z nich naszyjniki, kolczyki, krzyżyki i pierścionki. Te jednak zarezerwowane były dla najbogatszych – ilość i jakość koralowych sznurów świadczyły bowiem o zamożności i pozycji społecznej i stanowiły skarb przechowywany pieczołowicie przez pokolenia. Niektóre z kompletów tej biżuterii warte były w owym czasie kilkanaście sztuk bydła!

Popularność tego typu ozdób sprawiła, że szybko pojawiły się imitacje korala, tzw. korale „chlebowe”, wykonywane z gnieciucha chlebowego i barwione ciemnoczerwonym barwnikiem. Również i te „podróbki” znalazły swoje miejsce na wrocławskiej wystawie.

Biżuteria ludowa nie była tworzona ze szlachetnych kruszców – sporadycznie spotyka się precjoza wykonane ze złota lub srebra. Wśród materiałów dominuje alpaka (stop miedzi, cynku i niklu), mosiądz, miedź, szkło, a nawet … papier, na wystawie znajdują się bowiem misternie wykonane, papierowe wianki i bukiety, usztywnione woskiem (stanowiły elementy stroju weselnego). Także mężczyźni znajdą na ekspozycji coś ciekawego. W gablotach muzealnych zobaczyć można różnego rodzaju tabakiery, fajki, noże czy siekierki zdobione macicą perłową, bursztynem lub koralem właśnie.

Wystawa w Muzeum Etnograficznym czynna jest do końca września.


źródło: "Czerwonych korali czar" Agnieszka Piwko-Czajkowska

http://pb.info.pl/archiwum/artykul-640-czerwonychkoraliczar.htm