WYSTAWA LINORYTÓW "KONTRASTY"

2016-05-24  18:00

Pracownia grafiki powstała na Karkonoskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze w październiku 2012 r. Od tego czasu poznajemy arkana linorytu pod okiem pracowników Muzeum Karkonoskiego Natalii Kryszpin i Wiktora Stasiaka. Coraz śmielej próbujemy własnych sił.

Prezentowana wystawa jest owocem eksperymentów i poszukiwań w całkowicie nowej dla nas technice plastycznej. Każdy z nas swój czarno-biały świat widzi inaczej. Jedni bardziej linearnie, inni malarsko. Jedni preferują większy format prac, inni miniaturowy.  Każdy z nas po prostu wypowiada siebie.

 

Janina Peikert

Głęboko zakorzeniona w Kotlinie Jeleniogórskiej tradycja graficzna, mimo cyfryzacji i komputeryzacji wielu dziedzin sztuki, znajduje po dziś dzień licznych kontynuatorów. Dzięki  fascynacji pani Janiny Peikert tą techniką, ale także jej determinacji we wcielaniu w życie własnego pomysłu, udało się stworzyć w październiku 2012 r. sekcję graficzną KUTW. Systematyczne zajęcia odbywające się w Muzeum Karkonoskim pod okiem  pracowników muzeum, przyciągnęły grupę pasjonatów druku wypukłego.

Linoryt nie jest łatwą techniką, bo trzeba wyryć negatyw, a właściwie jego zwierciadlane odbicie, by końcowy efekt był zgodny z projektem. Co więcej, wymaga ona pewnej ręki. Po prostu, złego pociągnięcia dłutem nie da się wymazać gumką. Okazało się, że można te umiejętności opanować.

Seniorzy wraz z poznawaniem warsztatu graficznego odkrywali własną wrażliwość. Mając w pamięci początkowe ich kroki: pierwsze projekty, pierwsze próby linorytnicze, matryce a potem odbitki – dziś mogę z dumą stwierdzić, że mogłam obserwować ten cudowny proces, w którym hobby przekształca się w sztukę, co ważne docenianą również poza murami Muzeum Karkonoskiego. Przykładem może być choćby nagroda przyznana Pani Irenie Sękowskiej w konkursie „Senioralni plastycznie2014”zorganizowanym z okazji Wrocławskich Dni Seniora.  Prace pozostałych uczestniczek także zyskały bardzo pochlebne opinie, a uznanie dla ich wysokiego poziomu, zaowocowało zakwalifikowaniem wszystkich prac na wystawę pokonkursową w Centrum Wolontariatu we Wrocławiu.

Tegoroczna wystawa linorytów słuchaczy KUTW „Kontrastowe spojrzenia II” zbiegła się w czasie z pokonkursową wystawą XIII-go Konkursu Graficznego im Józefa Gielniaka dla profesjonalistów. Artyści w tym również profesorowie wyższych Uczelni plastycznych obejrzeli także linoryty seniorów i miło było usłyszeć pochlebne opinie o wielu ich pracach.

Natalia Kryszpin

Autorzy linorytów:

 

Antoni Gałuza

Janina Gałuza

Barbara Kańczukowska

Elżbieta Leśniewska

Janina Peikert

Ewa Pieńkos

Józef Szczęsny

Jadwiga Witczak

Alicja Wyrostek

Irena Sękowska