Akademia Simchy - warsztaty i wspólna praca twórcza

2016-05-13  12:44

Akademia Simchy to trzy bloki tematyczne dostosowane do potrzeb różnych grup wiekowych odbiorców. Składają się z wykładu wstępnego, dwóch lub trzech dni warsztatów oraz podsumowującej pracy twórczej, której efekty będziemy mogli podziwiać wspólnie. Akademia to nowość w ramach Festiwalu Simcha. Zapraszamy!

Dzieci w dawnym Teatrze Żydowskim 
Podczas pierwszego spotkania prowadzący opowie o historii Teatru Żydowskiego we Wrocławiu, podczas trzech kolejnych uczestnicy przygotują pod jego kierunkiem sekwencję scenek z jednego ze scenariuszy, które stanowiły kiedyś repertuar wrocławskiego teatru. Podsumowaniem pracy będzie wystawienie mini spektakli przed publicznością podczas dnia zamykającego Festiwal.

Całość przedsięwzięcia odbędzie się na terenie podwórka, gdzie teatr niegdyś faktycznie działał. Będzie to zatem jednocześnie lekcja historii wrocławskiej kultury i szansa, aby spróbować swoich sił w jej współtworzeniu.

Filmowe dociekania o tym, skąd wzięliśmy się we Wrocławiu
Projekt skierowany jest do uczniów wrocławskich szkół, gimnazjów i liceów. Na pierwszych zajęciach prowadzący opowie im o perspektywie mikrohistorycznej oraz o historii żydowskiego osadnictwa na Dolnym Śląsku. Kolejne warsztaty będą okazją do wymiany opowieści, które uczestnicy mogli usłyszeć od swoich rodziców czy dziadków, a które dotyczą tego, skąd oni sami pojawili się we Wrocławiu. Podsumowaniem będzie stworzenie krótkiego materiału filmowego prezentującego wypowiedzi uczestników i jego projekcja podczas ostatniego dnia Festiwalu.

Uczestnicy poznają dzięki temu zarówno burzliwe dzieje wrocławskich Żydów z ich własnej perspektywy, jak i zyskają okazję do wymiany refleksji nad doświadczeniami swoich rodzin i porównania swoich losów. Ma to być zarówno lekcja historii miasta, pracy w grupie oraz szacunku dla opowieści i historii drugiej osoby. Nie do przecenienia będzie także lekcja podstaw pracy z kamerą.


Obrazy z ulicy Włodkowica
Blok "Włodkowica" jest skierowany do wszystkich grup wiekowych. Podczas spaceru wstępnego opowiemy uczestnikom o historii ulicy Włodkowica, wokół której skupiało się dawniej żydowskie życie Wrocławia. Podczas kolejnych spotkań w zakątkach dawnej dzielnicy żydowskiej, odbędą się warsztaty fotograficzne. Prace, które wówczas powstaną, zostaną zebrane i zaprezentowane po zakończeniu warsztatów oraz festiwalu.

Dla uczestników będzie to zarówno okazja do poznania szczegółowej historii miejsca, jak i rozwoju swojego warsztatu pracy lub postawienia pierwszych kroków w sztuce fotografii.

***

Warsztaty fotograficzne na ulicy Włodkowica (program obejmuje naukę podstaw techniki fotograficznej na własnym sprzęcie).

Prowadzący: Mirosław Koch - Fotografik, filmowiec. Ukończył Studium Fotografii w Łodzi. Przez kilka lat był związany z wrocławską grupą KORMORANY, dla której przygotowywał autorskie wizualne interpretacje dźwięków i muzyki. Prowadzi własne Studio Fotografii Reklamowej, jednocześnie zajmuje się fotografią artystyczną. Prace w zbiorach: Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Centre Pompidou w Paryżu.

31.05 wtorek – 3.06. piątek, godz. 16 - 18; zbiórka na dziedzińcu Synagogi

Zapisy:akademia@proarte.org.pl, liczba miejsc: 15

 

Warsztaty historyczno-filmowe

Prowadzący - dr Marcin Szydzisz - historyk, politolog, prawnik; wykładowca UWr, wieloletni opiekun KN "Hatikvah"; Jerzy Szota - filmowiec (operator, montażysta), pracownik TVP Wrocław, wielokrotnie prowadził warsztaty filmowe i reportażowe dla młodzieży

30.05 poniedziałek – 1.06 środa, godz. 17:30 - 19:30; spotkania w CIŻCafe

Zapisy: akademia@proarte.org.pl, liczba miejsc: 15