Koncert symfoniczny Z Nowego Jorku do Texasu, dyryguje M. Smolij

2016-01-21  12:08

Filharmonia Sudecka w Jeleniej Górze zaprasza na wyjątkowy koncert wyłącznie amerykańskich kompozycji, całkowicie w atmosferze karnawału jest zarówno ukłonem w stronę muzyki popularnej jak i potwierdzeniem uznania, jakim cieszy się współcześnie filmowa czy estradowa ilustracja dźwiękowa. Pisana takimi samymi technikami jak muzyka symfoniczna, brzmiąca bardzo atrakcyjnie, z silną wewnętrzną narracją często z powodzeniem kontynuuje swoje życie poza filmem czy sceną teatralną. Jazz, swing, szerokie i długie frazy muzyki westernowej, dynamiczne i wyraziste na miarę Bartoka kompozycje, od Williamsa po Coplanda zabrzmią z siłą... big bandu Duke’a Ellingtona! Całość poprowadzi Mariusz Smolij, znakomity polski dyrygent, od 1986 roku mieszkający i pracujący w USA. Ma w dorobku uznawane i nagradzane na świecie wykonania muzyki polskiej. Realizuje misję popularyzatora muzyki polskiej w USA i muzyki amerykańskiej w Polsce. 

Mariusz Smolij, dyrygent i pedagog. Studiował grę na skrzypcach w AM w Katowicach. W 1986 wyjechał do Stanów Zjednoczonych wraz z założonym przez siebie Kwartetem Smyczkowym im. Krzysztofa Pendereckiego. Tam kontynuował studia w zakresie kameralistyki w Wisconsin, a także dyrygentury w Tennessee oraz w Eastman School of Music w Rochester, gdzie w 1998 otrzymał stopień doktorski.

W latach 1994-97 był drugim dyrygentem New Jersey Symphony Orchestra, którą prowadził w ponad 120 koncertach, zdobywając wysokie uznanie zarówno słuchaczy, jak i krytyki. Pełnił również funkcję stałego dyrygenta Houston Symphony Orchestra (2000-2003), był dyrektorem artystycznym orkiestry kameralnej Riverside Symphonia w New Jersey oraz Acadiana Symphony Orchestra w Lafayette (Louiziania). W Polsce, od 2002 do 2004 sprawował obowiązki dyrektora artystycznego Filharmonii Wrocławskiej oraz Festiwalu "Wratislavia Cantans". Wrocławską Orkiestrę prowadził także podczas koncertów we Francji (otwarcie Roku Polskiego w Strasbourgu), w Niemczech (m. in. na Rheingau Musik Festival), Czechach (Festiwal Leoša Janáčka) oraz podczas pierwszego historycznego tournée po Ameryce Północnej.

Mariusz Smolij współpracował z ponad 100 orkiestrami w 25 krajach świata. W Polsce często współpracuje z Polską Orkiestrą Kameralną i Sinfonia Varsovia. Ponadto dyrygował gościnnie większością polskich zespołów filharmonicznych i radiowych, m. in. Filharmonią Narodową w ramach Forum Lutosławskiego.

Mariusz Smolij w latach 1996-2000 związany był z Northwestern University w Chicago jako profesor dyrygentury i dyrektor orkiestry kameralnej. Ponadto regularnie prowadzi międzynarodowe kursy, m. in. w Czechach, na Słowacji, w Stanach Zjednoczonych, Polsce oraz Szwajcarii (Konserwatorium w Zurichu).

Jest propagatorem muzyki polskiej w Stanach Zjednoczonych. Często umieszcza w swych programach utwory kompozytorów polskich, a w 1998 zorganizował w Chicago Festiwal Muzyki Polskiej, który był jedną z największych jednorazowych prezentacji muzyki polskiej poza granicami kraju.

Artysta nagrywa m. in. dla Hungaroton, CD Accord i Narodowego Radio USA (NPR). Od 2004 regularnie współpracuje z firmą NAXOS. Wydana w 2006 przez nią płyta z muzyką Andrzeja Panufnika, nagrana wspólnie z Polską Orkiestrą Kameralną, została wyróżniona w przez "London Evening Standard", a także otrzymała wysokie recenzje w Europie i Stanach Zjednoczonych. Kolejne CD, zarejestrowane z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, poświęcone było symfonice Tadeusza Szeligowskiego (2007). Dla wytwórni Naxos i CD Accord dokonał wielu nagrań z Sinfonią Varsovią. W 2008 ukazała się płyta z utworami symfonicznymi Miklósa Rózsy z Budapeszt Concert Orchestra, a ostatnio nagrywa dla tej wytwórni dzieł Eugena Zadóra.  Płyta „Grażyna Bacewicz: Symphony for String Orchestra”, nagrana przez Capellę Bydgostiensis Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Mariusza Smolija, została uhonorowana nagrodą Fryderyk 2015 w kategorii „Najlepszy album polski za granicą”.

Strona internetowa artysty: www.mariuszsmolij.com

Koncert nieabonamentowy, sala koncertowa Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, 22.01.2016, godzina 19