Karnawał w Operze Wrocławskiej

2015-12-22  13:22

Opera Wrocławska zaprasza w styczniu! W tym miesiącu mamy jedyną okazję w roku, by zobaczyć "Zemstę nietoperza" i "Skrzypka na dachu".

Nowy rok przywitamy „Weselem Figara. Wolfganga Amadeusza Mozarta z genialną muzyką, która wzrusza głęboko i jednocześnie przynosi uśmiech. 2 stycznia pierwsze popremierowe wystawienie „Madame Butterfly” Giacomo Pucciniego w reżyserii genialnego Giancarlo del Monaco. Na scenie oglądamy obraz Japonii widzianej oczami wyobraźni Giacomo Pucciniego, ukazany w sposób intymny i delikatny, jak delikatne i kruche były ściany japońsko-amerykańskiego domu głównych bohaterów, Cio-Cio-San i Pinkertona, oraz historia ich znajomości. Kolejnego dnia na scenie Opery będziemy mogli podziwiać balet Piotra Czajkowskiego – „Dziadek do orzechów”. Wrocławska inscenizacja porywa bajkową scenografią i fantazyjnymi kostiumami, które rozbudzą wyobraźnię młodej widowni.

W kolejne dni stycznia sceną Opery Wrocławskiej zawładnie karnawałowa „Zemsta Nietoperza” Johanna Straussa oraz „Skrzypek na dachu” Josepha Steina, Jerry’ego Bocka i Sheldona Harnicka. „Zemsta nietoperza” to arcydzieło zupełnie legalnie należące do skarbnicy repertuaru operowego, choć w swoim czasie było to również szczytowe osiągnięcie teatru operetkowego. Obecnie operetka jako genre nieco się już przeżyła i ewoluuje raczej w kierunku musicalu, a jednak „Zemsta nietoperza” pozostaje dziełem genialnym, urzekającym w swej świeżości i bogactwie muzycznym, sprawdzającym się jako utwór operowy i teatralny zarazem.

Głównym bohaterem „Skrzypka na dachu” jest biedny mleczarz Tewje, który marzył o bogactwie i targował się z Bogiem. Wrocławska inscenizacja tego najsłynniejszego musicalu świata jest tradycyjna, bliska broadwayowskiemu pierwowzorowi – zachowuje to, co w tym dziele jest najważniejsze, dodając to, czego widz oczekuje. Atutem spektaklu jest monumentalna dekoracja, efektowne tańce (szczególnie piękna scena wesela), orkiestra, która porzuca operowy patos, i przełamanie konwencji przez uteatralnienie scen dialogowych. Zobaczymy przedstawienie całkiem niebłahe, dające rozrywkę, ale i zmuszające do refleksji.

 Bilety można rezerwować dzwoniąc pod numer (71) 370-88-80/1 oraz wysyłając wiadomość na adres promocja@opera.wroclaw.pl.