FOTO-GEN-Chodźmy, oglądajmy!-wernisaż Agaty Szuby-Gesty polemiczne

Wystawy

Wernisaż uświetniło przedstawienie dedykowane ekspozycji, pióra i inscenizacji Andrzeja Więckowskiego, pt. „Chodźmy, oglądajmy!”. W prowadzonym przez Marka Kocota barwnym korowodzie udział wzięli: Anna Rakowska, Adam Skórzyński, Ida Kwaśnica, Daniel Kusak, Joanna Harasiuk, Wiktor Orczyk, Karolina Płanik, Paulina Gałązka, Iza Suchojad. Była to premierowa sztuka „Teatru Na Marginesie Andrzeja Więckowskiego”. Kurator: Manfred Bator

Mecenat: Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Na wystawie pokazane zostały najważniejsze cykle Szuby, prezentowane wcześniej na licznych wystawach indywidualnych i pokazach zbiorowych zarówno w kraju, jaki i za granicą, a także realizacje dotychczas nieupublicznione. Ekspozycja ma charakter intermedialny – przedstawione zostały dzieła wykonane w rożnych technikach, w tym fotografie, wideo, fotoinstalacje.

Zaprezentowane realizacje – zarówno ze względu na rozwiązania formalne, jak i czytelne przesłanie prac – stanowią ciekawą propozycję artystyczną. W swojej twórczości Szuba podejmuje dyskurs dotyczący podmiotowości artysty, uwarunkowań roli kobiety we współczesnym świecie i kulturze, z ironią dystansuje się do determinujących zachowania jednostki stereotypów, stawia pytania o sens codziennych gestów i działań.

Agata Szuba jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od 2014 roku jest pracownikiem naukowo-artystycznym w Katedrze Sztuki Mediów wrocławskiej ASP, w 2017 roku uzyskała tytuł doktora w PWSFTViT w Łodzi. W swojej twórczości wykorzystuje różnorodne media artystyczne: fotografię, wideo, realizacje multimedialne, działania performatywne oraz rysunek i grafikę. W Pracowni Fotografii Intermedialnej współrealizuje międzyuczelniany projekt badawczy Made in Photo – kreacyjne, inscenizacyjne i intermedialne cechy realizacji fotomedialnych. Artystka współpracuje z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego; od grudnia 2015 roku pełni funkcję kuratora Galerii PHOTOZONA, dla której realizuje zróżnicowany program wystawienniczy, cechu­jący się inter­me­dial­nością warun­ku­ją­cą moż­li­wość prze­nie­sie­nia doświad­czeń z tra­dy­cyj­nych obsza­rów pla­stycz­nej dzia­łal­no­ści foto­gra­fii w nową estetyczną przestrzeń interdyscyplinarną, korzystającą z mediów tra­dy­cyj­nych i cyfro­wych.

Inne w tych kategoriach:

https://www.traditionrolex.com/30