Międzynarodowy Festiwal Organowy XXIII Legnickie Wieczory Organowe

gdzie: Katedra Legnicka, Legnica
kiedy: 2014-07-22 19:15
bilety: Wstęp płatny
organizator: Legnickie Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego
partner: Legnickie Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego

Międzynarodowy Festiwal Organowy XXIII Legnickie Wieczory Organowe

22.07.2014 godz. 19:15
wstep wolny
Katedra Legnicka


Koncert Kameralny

Bernhard Gfrerer - organy 
Irena Czubek - Davidson - harfa celtycka
Lindsay Davidson - dudy szkockie



Program
Felix Mendelssohn-Bartholdy
(1809-1847) 
Giuseppe Verdi
(1813-1901)
Léon Boëllmann
(1862-1897)
Louis James Alfred Lefébure-Wely
(1817-1869)
- Sonata Nr. II c-moll op.65
- "Aida" - Triumphmarsch
- Allegretto op.27
- Sortie


MUZYKA SZKOCKA I CELTYCKA
w transkrypcjach Lindsaya Davidsona.
Program z komentarzem Artystów.
Josef Rheinberger
(1839-1901)
Henri Mulet
(1878-1967)
- "Vision" op.156
- "Tu es petra"




BERNHARD GFRERER (Austria) - urodził się w 1951 r. Studiował w Uniwersytecie "Mozarteum", u profesorów Aloisa Forera i Josefa Friedricha Doppelbauera. W 1979 r. zdobył dyplom na kierunku Organy. Od tego czasu nieustannie koncertuje, dając szereg recitali organowych jako solista-wirtuoz. Często występuje też z orkiestrami. Grał m.in. w Paryżu, Berlinie, Wiedniu, Madrycie, Rzymie, Mediolanie, Zurychu, Wenecji, Budapeszcie. Koncertował w Stanach Zjednoczonych (m.in. w Denver, Miami, Orlando), w Ameryce Południowej (w Bogocie, Rio de Janeiro, Sao Paulo), ponad 20 razy wyjeżdżał z koncertami do Azji ( do Hongkongu, Tokio, Osaki, Kioto, Shizuoki, Akity). 
Artysta dokonał wielu nagrań dla znanych rozgłośni radiowych i telewizyjnych, a także nagrań płytowych. 
W 1991 r. nagrał wszystkie utwory organowe W.A.Mozarta dla wytwórni EMI-Columbia. Jest zapraszany do jury międzynarodowych konkursów organowych. Jako wykładowca prowadzi kursy mistrzowskie w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Hiszpanii, Polsce i Austrii. Prowadzi też działalność dydaktyczną. 
W 2005 r. otrzymał od Kanclerza Austrii tytuł Profesora Honoris Causa Republiki Austrii za wybitne osiągnięcia muzyczne.


IRENA CZUBEK-DAVIDSON - ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie harfy prof. Bogumiły Lutak-Modrinić. W tej samej uczelni kontynuowała edukację muzyczną na studiach podyplomowych, także pod opieką prof. B. Lutak-Modrinić. 
Warsztat muzyczny doskonaliła na kursach mistrzowskich, prowadzonych przez Susan Mildonian (1990, Kraków), III Harp Syphosium (1999, Amsterdam) oraz podczas I Dni Harfy w Warszawie.

Dokonała prawykonania i rejestracji utworów na harfę m.in. dla Związku Kompozytorów Krakowskich. Brała udział w nagrywaniu programów edukacyjnych dla dzieci w Telewizji Krakowskiej. 

Jako kameralistka współpracuje z wieloma zespołami instrumentalnymi i wokalnymi w Polsce i za granicą. Była współorganizatorem i solistką Sympozjum Harfowego, organizowanego przez Akademię Muzyczną w Krakowie. Jest współzałożycielką niezwykłego tria "Celtic Triangiel" (sopran, dudy szkockie, harfa haczykowa), wykonującego muzykę szkocką i celtycką.

W 2014 r. uzyskała stopień doktora w dyscyplinie artystycznej Instrumentalistyka.
Obecnie pracuje jako harfistka w Filharmonii Krakowskiej, jest także asystentką w Akademii Muzycznej w Krakowie.


LINDSAY DAVIDSON - to pierwszy w historii muzyk, z tytułem doktora, który uzyskał dyplom uniwersytecki w zakresie gry na dudach. Studiował w Reid School of Music na Uniwersytecie w Edynburgu. 
Po dyplomie kontynuował studia nad kompozycją i komputerową syntezą dźwięku. Następnie rozpoczął działalność artystyczną i pedagogiczną, założył kilka zespołów muzycznych, a także szkołę gry na dudach, dla której opracował nowatorski program nauki na tym instrumencie, z czasem przyjęty przez wiele szkół i zespołów na całym świecie.

Był Dudziarzem Miejskim swojego rodzinnego miasta Linlithgow (1987 - 2001), a od 1992 r. jest oficjalnym dudziarzem klanu Davidsonów, jednego z najliczniejszych w Szkocji. 
W 2004 r. otrzymał nominację na Nadwornego Kompozytora Barona Ardgowan.

Jest wielkim promotorem muzyki dudziarskiej. Jego ambicją jest, aby muzyka grana na dudach i tworzona z myślą o tym instrumencie, została zaliczona w poczet muzyki poważnej i na stałe weszła do repertuarów filharmonii na świecie. 

Ma na koncie prawykonania napisanych specjalnie dla niego kompozycji. Utwór Jennifer Martin "Broken Frontiers", na podwójny kwartet smyczkowy i małe dudy szkockie, został wykonany w 1992 r. Edynburgu, pod dyrekcją Joe Cancellaro. 
Kompozycja "Pieces for Gogarburn" Dee Isaacs miała prawykonanie w 1998 r., także w Edynburgu. Z kolei "Rhapsody" Nobuya Monta, na borderpipes i orkiestrę smyczkową, wykonane zostało po raz pierwszy w 2009 r. w Londynie, pod batutą Steve′a Ellery. A "Piece" Jonathana Merreta, także na borderpipes i orkiestrę smyczkową, zaprezentowano po raz pierwszy publiczności w 2009 r. w Kobe (Japonia), pod dyrekcją Steve′a Ellery.

Lindsay Davidson koncertuje, prowadzi warsztaty i wykłady o dudach na całym świecie.

https://www.traditionrolex.com/30