LISTY ARTYSTY: Korespondencja Stanisława Wyspiańskiego

 

partner: Dolnośląska Biblioteka Publiczna
gdzie: Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro
kiedy: 2018-09-19 18:00 - 2018-09-19 19:00
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Listy Artysty. Spotkania ze sztuką w bibliotece” organizowanego przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną.

Na czwartym spotkaniu zajmiemy się korespondencją Stanisława Wyspiańskiego. Stanisław Wyspiański – kim jest dla nas? Poetą, autorem „Wesela”, malarzem tkliwych dziecięcych portretów i nostalgicznych pejzaży z Kopcem Kościuszki w Krakowie. Kto jeszcze pamięta, że Stanisław Wyspiański realizował się jako uznany dekorator wnętrz czy projektant kostiumów i scenografii teatralnych? A jakim był przyjacielem i co te przyjaźnie pozostawiły w jego twórczości? Na te i jeszcze wiele innych pytań odpowiemy, wertując listy Stanisława Wyspiańskiego skierowane do tak znanych postaci jak malarz Józef Mehoffer, architekt Tadeusz Stryjeński, kompozytor Henryk Opieński i poeta Lucjan Rydel.


Kraków mi za mały. Nie uwierzysz nawet, jak się stęskniłem za Paryżem. Całymi wieczorami chodzę po Paryżu… i to przez imaginację
[Z listu do Henryka Opieńskiego, 8 XI 1895]

Listy dostępne w Bibliotece, zapraszamy do wypożyczenia!
W zasobach DBP znajdują się listy Stanisława Wyspiańskiego do Stanisława Lacka, Józefa Mehoffera, Henryka Opieńskiego, Tadeusza Stryjeńskiego, Lucjana Rydla.
Link do wyników wyszukiwania w katalogu >>

„Listy Artysty. Spotkania ze sztuką w bibliotece” to pięć otwartych wykładów prowadzonych we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu mających na celu popularyzację książek i sztuk plastycznych. Poprzez analizę listów, w których poszczególni malarze sami piszą o swojej działalności, możliwe jest ukazanie przebiegu procesu twórczego, odtworzenie kolejnych etapów pracy. Listy artysty to ważne, miarodajne i często niezastąpione źródło wiedzy o nurtujących go dylematach, wahaniach, o powodach podejmowanych decyzji, inspiracjach czy przekonaniach. O tym, jak malarze opisują i komentują w listach własną twórczość opowiada Barbara Przerwa z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Terminy i tematy kolejnych spotkań:
21 listopada 2018 – Leon Wyczółkowski >>

 

https://www.traditionrolex.com/30