ENDEMIT (reminiscencje strukturalne) Monika Aleksandrowicz & Beata Oberc-Niemczyk - [Oborniki Śląskie]

wernisaż 

organizator: Obornicki Ośrodek Kultury
partner: Obornicki Ośrodek Kultury
gdzie: OBORNICKI OŚRODEK KULTURY
kiedy: 2017-06-23 18:00 - 2017-09-03
bilety: Wstęp darmowy
wykonawcy:

Monika Aleksandrowicz absolwentka Wydziału Malarstwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (1999) oraz Filozofii na wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego (2001).
Dyplom w pracowni prof. Wandy Gołkowskiej (aneks z ceramiki artystycznej w pracowni prof. Stanisława Szyby). W dorobku artystycznym Moniki Aleksandrowicz znajduje się ponad 50 wystaw zbiorowych, sympozja poświęcone sztuce konceptualnej oraz ekspozycje indywidualne, które organizowane i prezentowane były między innymi: w Belgii, Hiszpanii, Islandii, Norwegii i w Polsce – Warszawie, Wrocławiu, Toruniu, Zielonej Górze, Lesznie, Lublinie i Lubinie. Przez kilka lat związana z wrocławską grupą KONTYNUACJA I SPRZECIW i z Grupą artystyczną 7+.

www.artebuena.com

 

Jedną z metod poszukiwań w malarstwie jest dla mnie struktura. Wewnętrzna jak i ta materialna. Nic dziwnego, przecież artystycznie zakorzeniona jestem w poszukiwaniach formalnych wrocławskiego strukturalizmu, którego abstrakcyjny język wypowiedzi dążył do wykreowania nowych wartości.
Z tradycją w tle, moje artystyczne poszukiwania wciąż się krystalizują i trwają nadal. Interesuje mnie semiologia i jej wyjaśnienie współczesnych wzorców estetycznych. Indywidualne tendencje skierowałam w stronę języka wypowiedzi i jej granic komunikatywności. Tam gdzie zaciera się sens wypowiedzi dla mnie otwiera się nowa przestrzeń interpretacyjna. Wystawa Endemit to kolejny krok do uściślenia własnego artystycznego kierunku

Beata Oberc-Niemczyk

absolwentka Wydziału Malarstwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (1999 r.). Zajmuje się projektowaniem grafiki użytkowej, malarstwem, instalacją, fotografią, reklamą.

Brała udział w wielu sympozjach poświęconych sztuce oraz wystawach prezentowanych

w Polsce i za granicą. Przez kilka lat związana z wrocławską grupą Kontynuacja i sprzeciw oraz z Grupą artystyczną 7+.

www.oberc.art.pl

W projekcie artystycznym:  „Endemit (reminiscencje strukturalne)” podjęłam próbę przedstawienia migawek, szkiców, wspomnień z wyjątkowego miejsca. Inspiracją do powstania cyklu prac „Odsłonięte” były Pompeje –  miasto, które zniknęło na wiele lat, przykryte warstwą pyłu wulkanicznego. Odkryte na nowo, fragment po fragmencie, ujawnia swoje oblicze. Odsłaniając swoje tajemnice, intryguje i skłania do refleksji. Miasto uratowane z niebytu rozbudza wyobraźnię współczesnych. Daje impuls do rozważań na temat świata, który został zatrzymany w popiołach.

W moich przetworzonych fotografiach i kompozycjach malarskich starałam się na nowo zinterpretować niepowtarzalne fragmenty architektury, motywów dekoracyjnych, pozostałości malarskich.  Zainspirowana zarówno pięknem,  jak i codziennością antycznych Pompei, upraszczając
i przetwarzając rzeczywiste, sfotografowane obrazy lub tworząc nowe, inspirowane miejscami
i wspomnieniami,  podjęłam próbę stworzenia nowych wartości wizualnych. 
Spod warstw wulkanicznego pyłu ukazują się nowe formy i kształty.
Moje Pompeje, teraz.

 

opis:

Projekt artystyczny: Monika Aleksandrowicz & Beata Oberc-Niemczyk

 

Endemit (reminiscencje strukturalne)

(… rzadko spotykany, unikatowy dla danego miejsca lub regionu, występujący

na ograniczonym obszarze, nigdzie indziej nie występujący naturalnie …)

 

Niepowtarzalność i atypowość zjawisk artystycznych wiąże się ze zmiennością rozumienia ich semantyki, co jest uwarunkowane kontekstem kulturowo-społecznym. Założenia artystyczne, często weryfikowane – w konfrontacji z innymi  postawami, na drodze ujawnienia nowych znaczeń i ich interpretacji, mogą ewoluować w sposób przewidywalny i intencjonalny ale mogą w równym stopniu stać się endemiczne.

 

Ujawnia się nowa perspektywa – możliwość wyrażenia tego, co mogło być nieuświadomione, a uwarunkowane doświadczeniem osobistym i w indywidualny sposób. W ten sposób można scharakteryzować endemiczną postawę twórczą.

 

Reminiscencje w tym kontekście oznaczają próbę przeprowadzenia retrospekcji a nawet dekonstrukcji, po to aby w ten sposób tworzący się na nowo kolaż pozwolił zamanifestować swoją antynomiczność i dystans. 

https://www.traditionrolex.com/30