Świadomość Lalki. Teatr Form Jadwigi Mydlarskiej-Kowal

 

partner: Wrocławski Teatr Lalek
gdzie: Wrocław, Wrocławski Teatr Lalek, pl. Teatralny 4
kiedy: 2016-10-15 17:00 - 2017-01-15
bilety: Wstęp darmowy
opis:

ŚWIADOMOŚĆ LALKI. TEATR FORM JADWIGI MYDLARSKIEJ-KOWAL to ekspozycja wpisująca się w obchody jubileuszu 70-lecia Wrocławskiego Teatru Lalek. Jadwiga Mydlarska-Kowal, jedna z najwybitniejszych scenografek światowego teatru lalek, była związana z wrocławską sceną przez dwie dekady (1981-2001). W tym czasie współtworzyła (wraz z Wiesławem Hejną) jej najsłynniejsze spektakle dla dzieci oraz widzów dorosłych.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace scenograficzne artystki, stworzone nie tylko do spektakli WTL, ale także teatrów dramatycznych. Goście wystawy zobaczą pełną dokumentację procesu tworzenia scenografii teatralnej: od projektu poprzez lalkę aż do zdjęć ze spektaklu. Wrocławska twórczość artystki to przede wszystkim scenografie do  przedstawień słynnej na całym świecie Małej Sceny dla Dorosłych, ale także do inscenizacji dla dzieci. 

Wystawę będzie można zwiedzać od 15 października 2016 do 15 stycznia 2017, potem zostanie przeniesiona do oddziału Muzeum Śląskiego w Katowicach – Centrum Scenografii Polskiej.

Wernisaż: 15 października / 17:00

Wystawę będzie można zwiedzać do 15 stycznia 2017 (na godzinę przed i po spektaklach WTL)

Kurator: Sylwia Ryś

Projektant: Arek Ślesiński

Więcej: www.teatrlalek.wroclaw.pl 


,,Nasza wystawa to przede wszystkim lalki ze zbiorów WTL, ale także ich projekty i zdjęcia z przedstawień. Dzięki temu możemy przyjrzeć się procesowi tworzenia scenografii – od rysunku do realizacji. Prezentujemy wybrane tytuły dla dzieci i dorosłych, chcąc ukazać zarówno unikatowy styl artystki, jak i niezwykłą różnorodność jej twórczości." / Arek Ślesiński - projektant przestrzeni.

,,Jadwiga Mydlarska-Kowal projektując scenografie, zarówno do spektakli dla dorosłych, jak i dla najmłodszych widzów, kreowała autonomiczne światy, w których lalka, maska i aktor istniały w ściśle ze sobą powiązanych relacjach." / Sylwia Ryś - kurator wystawy.

 


JADWIGA MYDLARSKA–KOWAL (1943–2001) ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując w 1971 r. dyplom na Wydziale Grafiki w pracowni drzeworytu u prof. Franciszka Bunscha. Zajmowała się wieloma dziedzinami sztuki – współpracowała z Wytwórnią Filmów Fabularnych we Wrocławiu, projektowała ubrania, rysowała, tworzyła teatralne scenografie.

W 1981 r. rozpoczęła się jej dwudziestoletnia współpraca z Wrocławskiem Teatrem Lalek, w którym razem z Wiesławem Hejno, reżyserem i dyrektorem teatru, stworzyła unikatową Małą Scenę dla Dorosłych. Na scenach wystawiane były spektakle według dramatów F. Kafki, S.I. Witkiewicza, T. Różewicza, J.W. Goethego, W. Szekspira. Do tego nietypowego dla teatru lalek repertuaru powstały wybitne inscenizacje, prezentowane na wielu festiwalach nie tylko w Polsce, ale i za granicą, m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Finlandii, Francji, Austrii, Włoszech, Czechach i Chorwacji, a także w Santiago de Chile, w trakcie odbywającego się w 1993 r. XXVIII Światowego Festiwalu „Teatr Narodów”.

W swoich pracach Jadwiga Mydlarska Kowal odeszła od tradycyjnej formy lalki, szukając nowych rozwiązań nie tylko w samej sferze plastycznej, ale i w odmiennych sposobach jej prowadzenia oraz łączenia planu lalkowego z planem żywym. Projektując scenografie, zarówno do spektakli dla dorosłych, jak i dla najmłodszych widzów, kreowała autonomiczne światy, w których lalka, maska i aktor istniały w ściśle ze sobą powiązanych relacjach. Zaprojektowane przez artystkę postaci charakteryzował głęboki rys psychologiczny, a reprezentowane przez nie cechy uwidaczniały się nie tylko poprzez tekst dramatu, ale przede wszystkim dzięki plastyce scenicznej. Prace Jadwigi Mydlarskiej-Kowal cechowała niezwykła ekspresja rysunku i wyrafinowana stylistyka, można w nich było odnaleźć fascynację problematyką śmierci, władzy i przemijania, połączoną z ironią oraz dystansem do projektowanych postaci.

Jadwiga Mydlarska Kowal, obok spektakli dla dzieci realizowanych we Wrocławskim Teatrze Lalek równolegle z inscenizacjami dla dorosłych, tworzyła także scenografie dla teatrów lalkowych w Jeleniej Górze, Katowicach, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rabce, Opolu. Od 1991 r. zaczęła tworzyć scenografie również dla teatrów dramatycznych, takich jak wrocławskie teatry Współczesny i Polski, Lubuski Teatr w Zielonej Górze, Teatr Śląski i Teatr bez Sceny w Katowicach, Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie. Na szczególną uwagę zasługuje jej współpraca z reżyserem Jackiem Bunschem, z którym przygotowała m.in. w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu „Czarownice z Salem” (1992), „Rzeźnię” (1994), „Wizytę starszej pani” (1994), „Zmowę świętoszków” (1996) i „Sen nocy letniej” (1997), w Teatrze Polskim w Poznaniu „Król umiera, czyli Ceremonie” (1991), „Dekamerona” (1994) i „Don Kichota” (1995), a w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu „Operę za trzy grosze” (1999) i „Rewizora” (1999).

Wielokrotnie nagradzana za swoją twórczość, m.in. w 2000 r. katowicką Złotą Maską, w 2003 r. na IV Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Lalkowej w Pradze za scenografię do zrealizowanego we Wrocławskim Teatrze Lalek „Śmiesznego staruszka” T. Różewicza, w tym samym roku za – również zrealizowaną na scenie WTL – „Córkę Króla Mórz”. Dwukrotnie, w 1995 i 1999 r., reprezentowała Polskę na Quadriennale Scenografii i Architektury Teatralnej w Pradze. Zmarła w pełni sił twórczych w maju 2001 r. Nie zobaczyła na scenie swojej ostatniej scenografii do „Córki Króla Mórz”, która premierę miała we wrześniu 2002 r. na przebudowanej i zmodernizowanej scenie Wrocławskiego Teatru Lalek.


Wystawa ŚWIADOMOŚĆ LALKI. TEATR FORM JADWIGI MYDLARSKIEJ-KOWAL - wernisaż: 15 października 2016 r. / 17:00


https://www.traditionrolex.com/30