4. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL POEZJI SILESIUS

 

organizator: Wrocławski Dom Literatury
partner: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
gdzie: Wrocław, Wrocławski Dom Literatury i inne miejsca
kiedy: 2019-05-14 15:00 - 2019-05-19 21:00
bilety: Wstęp darmowy
program:

14 MAJA 2019 (WTOREK)

15.00 Atak poezji – performance Teatru Ej Aj, który skonfrontuje wrocławian korzystających z Przejścia Świdnickiego, jednego z najczęściej uczęszczanych szlaków komunikacyjnych w mieście, z poezją

16.45 Listy Rafała Wojaczka do matki – wernisaż wystawy korespondencji wybitnego poety związanego z Wrocławiem, która zainauguruje działalność „Galerii w oknie”, nowej inicjatywy literacko-artystycznej Klubu Proza

17.00 Eseje Tymoteusza Karpowicza (premiera) – spotkanie wokół publikacji Wydawnictwa Warstwy z udziałem redaktorki tomu – Joanny Roszak – oraz Jana Stolarczyka, przyjaciela Karpowicza i długoletniego redaktora jego pism.
Prowadzenie: Bartosz Małczyński

18.30 Nietłumaczone: Żadan – z Serhijem Żadanem, wybitnym ukraińskim poetą i prozaikiem, laureatem m.in. Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, o poezji porozmawia Bohdan Zadura, dwukrotny laureat Silesiusa z 2011 (Książka roku) i 2018 roku (całokształt).
Tłumaczenie: Olga Chrebor

21.00 Awangardowo i poetycko: Przepych & Pochwalone – awangardowo i poetycko, ale też alternatywnie i punkowo zagrają dwie formacje: wrocławski duet Przepych oraz doskonale znana ze współpracy z poetkami punkowo-folkowo-feministyczna grupa Pochwalone 
Współorganizator: Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza

 

 

15 MAJA 2019 (ŚRODA)

10.00–13.00 Warsztaty translatorskie z Petrem Hrušką i Leszkiem Engelkingiem – zajęcia dla studentów bohemistyki z udziałem uznanego współczesnego czeskiego poety oraz tłumacza literatury (nie tylko) czeskiej
[Wydarzenie zamknięte]

17.00 Czytanie Czechów: Petr Hruška – spotkanie z poetą, scenarzystą i krytykiem literackim, jednym z najchętniej przekładanych na język polski poetów czeskich.
Prowadzenie: Leszek Engelking
Tłumaczenie: Anna Wanik

18.30 Jak gdyby nas dokądś wzywano – spotkanie z flamandzką poetką Miriam Van hee, z którą o jej przenikliwej i niezwykle bezpośredniej twórczości porozmawia Jerzy Koch, wykładowca akademicki oraz tłumacz literatury niderlandzkiej i afrikaans.
Tłumaczenie: Małgorzata Dowlaszewicz

20.00 Awangarda według Sosnowskiego i Orskiej – spotkanie z laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt z 2017 roku, Andrzejem Sosnowskim, oraz Joanną Orską, krytyczką literacką i jurorką Silesiusa, wokół premiery zredagowanej przez nich antologii Awangarda jest rewolucyjna, albo nie ma jej wcale (WBPiCAK w Poznaniu) 
Prowadzenie: Karol Poręba

 

 

16 MAJA 2019 (CZWARTEK)

17.00 Salon Silesiusa: Debiuty – spotkanie z autorami nominowanymi do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019: Maciejem Bobulą (wsie, animalia, miscellanea), Michałem Domagalskim (Poza sezonem) i Janem Rojewskim (Ikonoklazm).
Prowadzenie: Paweł Mackiewicz

18.30 Czytanie Czechów: Jitka N. Srbová, Ladislav Zedník, Jonáš Hájek – spotkanie z udziałem jednych z najciekawszych i najczęściej nagradzanych współczesnych poetek i poetów czeskich średniego i młodszego pokolenia, które poprowadzi poetka i tłumaczka Zofia Bałdyga.
Tłumaczenie: Anna Wanik

20.00 Litografie dawnego Stanisławowa – czytanie i dyskusja wokół cyklu wierszy Jurija Andruchowycza z udziałem autora oraz tłumacza tekstów – Marka Otwinowskiego.
Prowadzenie: Irek Grin 
Obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w klubie Proza

21.30 „Litografie”: Andruchowycz & Karbido – wspólny występ gwiazdy ukraińskiej literatury i wrocławskiego zespołu, podczas którego zaprezentowany zostanie materiał z ich płyty „Litografie”. 
Obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w klubie Proza

 

17 MAJA 2019 (PIĄTEK)

10.00–12.00 Szkoła poezji  – lekcja zaadresowana do uczniów wrocławskich liceów z udziałem poetów: Marcina Barana i Marcina Sendeckiego.
Prowadzenie: Jacek Bierut
[Wydarzenie zamknięte]

17.00 Rytmy albo wiersze stałe (premiera) – spotkanie z Bogusławem Kiercem, poetą, aktorem i reżyserem teatralnym, z okazji premiery jego poematu ukazującego się nakładem Wydawnictwa Warstwy.
Prowadzenie: Andrzej Zawada

18.30 Salon Silesiusa: Książka roku – spotkanie z autorkami i autorami nominowanymi do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019: Tomaszem Bąkiem (Utylizacja. Pęta miast), Kamilą Janiak (wiersze przeciwko ludzkości), Adamem Kaczanowskim (Cele), Aldoną Kopkiewicz (Szczodra), Małgorzatą Lebdą (Sny uckermӓrkerów), Jackiem Łukasiewiczem (Wiązania) i Krzysztofem Siwczykiem (Mediany).
Prowadzenie: Paweł Próchniak

21.00 Konkurs jednego wiersza o poezji – otwarty konkurs poetycki, w którym próby poetyckie uczestników ocenią poetki i poeci (Marcin Baran, Konrad Góra, Małgorzata Lebda, Marcin Sendecki i Agnieszka Wolny-Hamkało). Na laureatów czekają nagrody pieniężne.
Prowadzenie: Karol Pęcherz

 

18 MAJA 2019 (SOBOTA)

13.00 (wejście w las) – spotkanie z Pauliną Pidzik wokół jej debiutu poetyckiego wydanego nakładem Fundacji KONTENT.
Prowadzenie: Waldemar Mazur
Współorganizator: Kraków Miasto Literatury UNESCO

14.30 Salon Silesiusa: Ewa Lipska – rozmowa z jedną z najwybitniejszych współczesnych polskich poetek, słynącą z ironii i celnego komentowania otaczającej nas rzeczywistości, tegoroczną laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt pracy twórczej.
Prowadzenie: Wojciech Bonowicz

16.00 Koniec wakacji (premiera)– czytanie i dyskusja wokół premiery poematu napisanego wspólnie przez Marcina Barana i Marcina Sendeckiego. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa j.
Prowadzenie: Paweł Próchniak

19.00 Gala Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius
[Wydarzenie zamknięte]

 

19 MAJA 2019 (NIEDZIELA)

12.00 Salon Silesiusa: Spotkanie z laureatami Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019 – rozmowę ze zdobywcami Silesiusa 2019 w kategorii Książka roku i Debiut roku, których poznamy podczas gali 18 maja, poprowadzi jurorka Nagrody – Justyna Sobolewska

13.30 „KONTENT” we Wrocławiu – spotkanie z członkiniami zespołu redakcyjnego kwartalnika literackiego „KONTENT”: Weroniką Janeczko, Aleksandrą Kucharską i Zuzanną Salą, które opowiedzą o trudach, sensie i satysfakcji płynącej z wydawania pisma literackiego.
Prowadzenie: Jakub Skurtys
Współorganizator: Kraków Miasto Literatury UNESCO

17.00 Czytanie Czechów: Milan Děžinský – spotkanie z jednym z najczęściej nagradzanych czeskich poetów, laureatem m.in. nagrody Magnesia Litera czy międzynarodowej poetyckiej Nagrody Václava Buriana.
Prowadzenie: Zofia Bałdyga
Tłumaczenie: Anna Wanik

18.30 Wieczór poetycki Agnieszki Wolny-Hamkało – spotkanie wokół poetyckiej twórczości jednej z najaktywniejszych i najciekawszych literackich osobowości Wrocławia, na co dzień poetki, prozaiczki, scenarzystki i animatorki kultury.
Prowadzenie: Jakub Skurtys

20.00 Poetycki seans filmowy: „Całkowite zaćmienie” – melodramat historyczny z 1995 roku w reżyserii Agnieszki Holland, oparty na biografiach dwóch francuskich XIX-wiecznych poetów, Arthura Rimbaud i Paula Verlaine’a, w role których wcielili się Leonardo DiCaprio i David Thewlis

opis:

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, organizowany przez Wrocławski Dom Literatury, towarzyszyć będzie Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius w tym roku już po raz czwarty. Gościem honorowym tegorocznej edycji imprezy będą Czechy, ponadto Wrocław odwiedzą poetki i poeci z Belgii (Miriam Van hee) i Ukrainy (Jurij Andruchowycz i Serhij Żadan) oraz ponad pięćdziesięciu gości z Polski (w tym poeci, tłumacze, krytycy poetyccy czy wydawcy). W programie znajdziemy blisko trzydzieści wydarzeń poetyckich.

Wśród gości z Polski, oprócz poetek i poetów nominowanych w tegorocznej edycji Silesiusa w kategoriach Książka roku (Tomasz Bąk, Kamila Janiak, Adam Kaczanowski, Aldona Kopkiewicz, Małgorzata Lebda, Jacek Łukasiewicz, Krzysztof Siwczyk) oraz Debiut (Maciej Bobula, Michał Domagalski, Jan Rojewski), czytelnicy będą mieli okazję spotkać m.in.: Andrzeja Sosnowskiego, Agnieszkę Wolny-Hamkało, Marcina Barana, Jacka Bieruta, Paulinę Pidzik, Bogusława Kierca, Wojciecha Bonowicza, Marcina Sendeckiego, Joannę Roszak czy Bohdana Zadurę. Bohaterką jednego z sobotnich spotkań będzie też Ewa Lipska, tegoroczna laureatka Silesiusa za całokształt pracy twórczej. Natomiast z pozostałymi laureatami, których nazwiska poznamy tego samego dnia na wieczornej gali, będzie można spotkać się w niedzielę o 12:00. Rozmowę poprowadzi Justyna Sobolewska, jurorka Silesiusa.

MFPS to nie tylko rozmowy o poezji i czytania. W programie znajdziemy m.in. konkurs poetycki, działania performatywne w przestrzeni miejskiej (w tym pisanie poezji na wrocławskich chodnikach czy ubranie w poezję Zaułka Solnego), pokaz filmowy czy lekcje poetyckie dla młodzieży. Program dopełnia blok muzyczny, w ramach którego zagrają formacje: Andruchowycz & Karbido, Pochwalone i Przepych.

Punktem kulminacyjnym festiwalu jest sobota (18 maja), kiedy podczas wieczornej gali w Teatrze Lalek poznamy laureatów tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Wyróżnienie stanowią statuetka Silesiusa oraz nagrody pieniężne fundowane przez miasto Wrocław w wysokości 100 000 zł (Całokształt twórczości), 50 000 zł (Książka roku) i 20 000 zł (Debiut roku)

Pełny program dostępny jest na stronie Festiwalu.

Fundatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest miasto Wrocław. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wydarzenie jest edycją festiwalu: Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius