Spotkanie z Bogusławem Jasińskim i jego książką pt. „Po drugiej stronie życia”

 

organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
partner: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
gdzie: Galeria FOTO-GEN pl. bpa Nankiera 8, Wrocław
kiedy: 2018-01-18 17:00
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie z Bogusławem Jasińskim i jego książką pt. „Po drugiej stronie życia”, które odbędzie się 18 stycznia o godz. 17:00 w Galerii FOTO-GEN.

Bogusław Jasiński jest filozofem i artystą, autorem kilkunastu książek z zakresu filozofii i estetyki, z których najważniejsze to: „Twórczość a sztuka. Wprowadzenie do estetyki procesów twórczych”, „Myślenie Heidegggerem”, „Tezy o ethosofii”, „Zagubiony ethos” czy „Dwie fenomenologie: Husserl i Heidegger”. Laureat nagrody ministerialnej I-go stopnia im. S. Wyspiańskiego, członek kilku stowarzyszeń naukowych i artystycznych w kraju i za granicą, „Najwybitniejszy Młody Polak Roku 1981” wybrany w ankiecie dziennikarzy. Twórca i artystyczny lider grupy artystycznej „Pracownia Teatru”, członek „Sztuki i Teorii”, jeden z animatorów ruchu awangardy. Jest wykładowcą na wielu uczelniach w kraju i za granicą, a także pracownikiem Polskiej Akademii Nauk. Żyje na uboczu, w górach.

Po drugiej stronie życia” to filozoficzny esej, którego przedmiotem jest pojęcie wolności. Tak, jak Gaston Bachelard w książce „Historia szaleństwa w dobie klasycyzmu” pokazał, iż pojęcie szaleństwa jest funkcją rozumu, tak i ja w swojej książce pokazuję, że pojęcie wolności jest funkcją uwięzienia. Narracja prowadzona jest z pozycji więźnia. Wywód zmierza do tezy: być może całe życie jest więzieniem, a za kratami zyskujemy wolność. Świat współczesny jako Panopticon – nawiązanie do Jeremy Benthama, twórcy idei więzienia idealnego.

https://www.traditionrolex.com/30