Asja Wołoszyna NIE TRZEBA

 

organizator: Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego
partner: Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego
gdzie: Scena na Strychu
kiedy: 2018-01-17 19:00
bilety: Wstęp płatny
ceny biletów: Brak informacji o biletach
opis:

Grigorij Perelman to wybitny współczesny rosyjski matematyk. Przez media postrzegany jest jako ekscentryk, który porzucił uczelnie rosyjskie i amerykańskie, oryginał nieobcinający włosów i paznokci, dziwak mieszkający z karaluchami, pomyleniec unikający rozgłosu, wariat, który nie przyjął „matematycznego nobla” i nagrody w wysokości miliona dolarów… Ta ostania informacja jest najszerzej komentowana. Zapewne dlatego że dla przeciętnego człowieka jest równie niezrozumiała jak hipoteza Poincarégo i jej dowód.


Punktem wyjścia spektaklu jest spotkanie Perelmana i młodej reżyserki, która pragnie uczynić go bohaterem swojego przedstawienia. Usiłując wydobyć od zamkniętego w sobie, wycofanego geniusza odpowiedzi na dręczące ją pytania bada bezmiar jego samotności i docieka, jaką cenę zapłacić trzeba za zrozumienie Wszechświata. Pojawia się pytanie, czy mądrość, wiedza, zgłębienie tajemnic nieskończoności rzeczywiście warte są utraty realacji międzyludzkich.


Twórcy spektaklu podjęli próbę nawiązania kontaktu z Perelmanem. Po kilku godzinach wyczekiwania pod jego domem udało im się zaczepić matematyka w drodze do sklepu. Gdy powiedzieli, że chcą zrobić o nim spektakl, odpowiedział „Nie trzeba”...

 

Sztuka „Не надо” została napisana na zamówienie Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

http://www.wteatrw.pl/index.php/pl/przedstawienia/80-wtw/przedstawienia/249-nie-trzeba#opis