Zespół "Sycowiacy"

Zespół "Sycowiacy" śpiewa pieśni zebrane przez Józefa Majchrzaka w okolicach Sycowa także z innych regionów oraz piosenki popularne, biesiadne i współczesne kompozycje, których autorem jest

Zespół "Sycowiacy" powstał w 1996 roku. Założycielem zespołu jest muzyk Kazimierz Cichoń, który od 2006 roku do chwili obecnej jest kierownikiem zespołu. Zespół działa przy Centrum Kultury w Sycowie.

W skład zespołu wchodzą osoby śpiewające (dwanaście osób) oraz czteroosobowa kapela: akordeon - kierownik zespołu, trąbka, kontrabas, instrumenty perkusyjne.

 

Zespół występuje w strojach regionalnych dolnośląsko - rozbarskich, które umożliwiają im kultywowanie i rozpowszechnianie tradycji i obyczajów, a były zakupione w ramach projektu unijnego PROW na lata 2007-2013 z  zakresu  "Małe projekty", projekt był składany poprzez Lokalną Grupę Działania Dobra Widawa.
 
Występował zarówno w kraju  jak i za granicą - na Ukrainie w czasie Dni Kultury Polskiej w Berdyczowie, w Niemczech w partnerskim mieście Malsch, w programie TVP 2 z obrzędem ,,Wiejskie Wesele’’, na rynku w Krakowie, na Podhalu, w  Filharmonii we Wrocławiu, w powiecie oleśnickim w różnych  miejscowościach i miasteczkach oraz w gminie Syców.
 
Zdobył wiele nagród   i wyróżnień w konkursach na etapie wojewódzkim, powiatowym i regionalnym. Zespół przez swoją długoletnią i konsekwentną działalność przyczynia się do rozbudzania tożsamości mieszkańców naszej małej ojczyzny.
 
W roku 2010 kierownik artystyczny zespołu - pan Kazimierz  Cichoń otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego -  ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej’’.