Zespół Muzyki Polskiej "Mokosza"

Zespół Muzyki Polskiej „Mokosza” powstał we wrześniu 2009 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu (GOKiS) w Kątach Wrocławskich. Nazwa pochodzi od imienia prasłowiańskiej bogini rolnictwa i płodności.<

„Mokosza” to zespół młody zarówno stażem jak i wiekiem – oprócz prowadzących wszyscy jego członkowie to ludzie młodzi, w wieku 11-24 lata.

W skład zespołu wchodzi obecnie 11 osób: 10 dziewcząt tworzy dwugłosowy chór, 6 osób gra na instrumentach takich jak: flet, skrzypce, lutnia, cymbały, akordeon, kontrabas oraz instrumenty perkusyjne.

Prezentowany repertuar pochodzi z terenów całej Polski, jednak najwięcej jest utworów kurpiowskich, gdyż one najbardziej trafiają w gusta prowadzących zespół Iwony i Piotra Lerochów.  

Zespół „Mokosza” występuje głównie na różnych uroczystościach i festynach w gminie Kąty Wrocławskie, jednak kilkukrotnie wystąpił także we Wrocławiu. Ma też na swym koncie pewne sukcesy: pierwsze miejsce na III Festiwalu „Pustkowo na ludowo”, drugie miejsce na XIII Konkursie Pieśni Patriotycznej w Żarowie oraz występ na Dniu Otwartym „Radia Wrocław” w 2012 roku, a także na Dożynkach Wojewódzkich w Środzie Śląskiej w 2013 roku.

Członkowie zespołu biorą czynny udział w przygotowaniu i prowadzeniu Festiwalu Zespołów Ludowych, który od trzech lat odbywa się w Kątach Wrocławskich.