Zespół Ludowy "Szymanowianie"

Zespół Ludowy Szymanowianie

Zespół „Szymanowianie” powstał w 1979 roku z inicjatywy kobiet z koła gospodyń wiejskich z miejscowości Szymanów, graniczącej z Wrocławiem. Początkowo zespół występował okazjonalnie

Pierwsze piosenki i przyśpiewki powstawały przy wiciu wieńców i wspólnym przygotowywaniu tradycyjnych wypieków. Szczególnych barw nabrał zespół z chwilą pojawienia nowego kierownika muzycznego zespołu, Witolda Gareckiego. To były lata prawdziwej świetności zespołu (2006 – 2010). „Szymanowianie” zostali czterokrotnie laureatami festiwalu „Wielkie Bałakanie” w Żarach, z powodzeniem występując na wielu lokalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwalach m.in. Dolnośląskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych im. ks. Jana Dzierżonia w Wojsławicach i Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Ludowych w Strzegomiu.

Zespół współpracuje z wieloma dolnośląskimi instytucjami m.in. Operą Wrocławską, Polskim Radiem Wrocław, Radami Osiedlowymi Miasta Wrocław, Lokalną Grupą Działania „Kraina Wzgórz Trzebnickich”, Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów południowo-wschodnich. Zespół udziela się społecznie wspierając swoimi koncertami osoby chore i niepełnosprawne, a także organizacje działające na rzecz osób starszych.

Różnorodność oraz liczba koncertów sprawiają, że „Szymanowianie” mają bardzo rozbudowany repertuar: pieśni ludowe, okolicznościowe, patriotyczne i sakralne. Zespół wielokrotnie nagrywał w Polskim Radiu Wrocław, a pieśni zespołu pojawiają się regularnie na Liście Przebojów Ludowych.