Zespół Ludowy "Dyszel"

W swoim repertuarze ma pieśni ludowe z różnych regionów Polski, pieśni obrzędowe, przyśpiewki, a także własne aranżacje. 

Początki "Dyszla" działającego przy Zespole Placówek Kultury w Żmigrodzie sięgają 1981 roku  choć pod obecną nazwą działa od 1991 r. Po kilku latach działalności zespół przeszedł transformację, zmieniając muzykę oraz poszerzając się o nowych członków z nowymi pomysłami. Kapelę rozbudował i nadał nowego brzmienia Bogdan Syk- muzyk i kompozytor z wieloletnim stażem, który do dnia dzisiejszego opiekuje się zespołem. Natomiast rolę kierownika organizacyjnego pełni Henryk Bagiński - ojciec chrzestny zespołu.
Rozpiętość wieku członków zespołu to od 5 letniej Nikoli, aż do występującego od zawsze w zespole będącego w wyśmienitej formie 92 letniego pana Ignacego. "Dyszel" w swoim dorobku artystycznym ma występy zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Zespół w dalszym ciągu dużo koncertuje będąc wizytówką gminy Żmigród i promując piękno Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy.


"Dyszel nie jest dobrą propozycją dla wszystkich a jedynie dla tych którzy kochają muzykę ludową"