Zespół "Fudżijamki" z Proboszczowa

Ostrzyca Proboszczowicka nazywana Śląską Fudżijamą była inspiracją dla nazwy i strojów zespołu, na których widnieje namiastka cieknącej lawy.

Zespół „Fudżijamki” nie prezentuje konkretnego regionu, ponieważ członkowie zespołu mają różne korzenie i w swoim repertuarze kultywują muzykę z różnych stron Polski i Kresów.

Zespół „Fudżijamki” powstał w 2009 roku w Proboszczowie  u stóp  Ostrzycy (stożka wulkanicznego), który w przewodnikach turystycznych nazywany jest Śląską Fudżijamą. Stąd nazwa zespołu. Ostrzyca była także inspiracją do projektu strojów, na których widnieje namiastka cieknącej lawy.

Zespół  liczy 21 osób i ciągle się powiększa. Ma za sobą wiele udanych występów.

Największą sławę przyniosła „ Fudżijamkom”  reklama, która nagrana została na konkurs ogłoszony przez telewizję Netia. Filmik zajął I miejsce, a reklama pokazywana była na wielu stacjach telewizyjnych.  Od tego momentu zaczęła się zabawa z filmami reklamowymi.

Zespół ma na swym koncie  6 filmików, które w dużym stopniu ukazują piękno i prostotę wsi.

Ambicją zespołu jest przekazanie tradycji muzycznych młodemu pokoleniu, dlatego też  z wielką radością witany jest każdy kolejny młody człowiek w zespole (obecnie jest pięcioro nastolatków).