Zbigniew KULIK

Zbigniew Kulik, fotografik z Karpacza. Fotografuje góry, krajobrazy, przyrodę oraz zabytki architektury. Zawodowo związany z Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, którego jest dyrektorem

Zbigniew Kulik jest autorem wielu artykułów i opracowań związanych z historią i rozwojem turystyki w regionie jeleniogórskim, autorem przewodników turystycznych, współautorem monografii „Karkonosze polskie“ wydanej przez Polską Akademię Nauk Oddział we Wrocławiu i Karkonoskie Towarzystwo Naukowe w Jeleniej Górze. Fotografuje głównie Karkonosze i Ziemię Jeleniogórską, ostatnio także teren Euroregionu „Nysa“ oraz inne regiony europejskie (Toskania, Alpy, Saksonia).

Jego wystawy indywidualne poświęcone Karkonoszom prezentowane są w kraju oraz za granicą: Czechy, Dania, Francja, Rumunia, Niemcy, Węgry, Włochy, Serbia, Słowacja. Najpiękniejsze zdjęcia reprodukowane są w różnego rodzaju wydawnictwach, albumach – Wydawnictwa „Muza“, od przewodników turystycznych – Baedeker, plakatów, folderów, widokówek po karty telefoniczne.

W ostatnim czasie, we Wrocławiu można było zobaczyć dwie jego wystawy fotografii: Karkonosze oraz La Petite France – Strasbourg”.

Karkonosze Zbigniew Kulik fotografuje od najmłodszych lat i to o każdej porze roku: latem i jesienią, zimą i wiosną. Większość jego prac nie powstała z przypadku. Uważnie obserwuje krajobraz i przyrodę. Jak sam mówi, wielokrotnie przychodzi w te same miejsca, by potem wykonać to jedno jedyne zdjęcie, które wydaje się być tym niepowtarzalnym, które dla oglądającego pozostaje w pamięci jako idealnie piękne. Jego prace fotograficzne porównać można do akwarel i grafik niemieckiego twórcy Friedricha Iwana (1889-1967), który też w sposób bardzo romantyczny przedstawiał piękno Karkonoszy, najczęściej bez ludzkiego sztafażu. Nawet dla dobrych znawców tych gór, wydaje się że Karkonosze, które ich otaczają i pośród których żyją, widziane okiem tego twórcy są o wiele piękniejsze i bardziej romantyczne, a przez to i bardziej wyidealizowane.

Wybitny twórca kultury polskiej Tadeusz Różewicz, poeta i dramaturg, zresztą jego bardzo dobry znajomy, po obejrzeniu (10.04.1998 r.) w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu wystawy „Moje Karkonosze“ tak napisał do księgi pamiątkowej: „poprzez fotografię („zdjęcie“) widzi się jeszcze raz krajobraz lub człowieka... dzisiaj widzę okiem twórcy tej wystawy – Pana Kulika“.

youtube: Karkonosze w obiektywie Zbigniewa Kulika

Wystawa fotograficzna pt. „La Petite France – Strasbourg” została zrealizowana w 2006 roku. Zbigniew Kulik, autor zdjęć, został wówczas zaproszony przez francuskiego fotografika Gerarda Lacumette do Alzacji w celu realizacji wspólnego projektu pt. „Spojrzenia na Alzację” i niejako przy okazji fotografował stolicę tego wyjątkowo pięknego europejskiego regionu.

Prezentowane fotogramy pokazują zarówno starą, jak i nową zabudowę Strasburga, miasta o wielu obliczach, urzekającego swoim osobliwym pięknem. Obok starego miasta noszącego nazwę „La Petite France” („Mała Francja”) i słynnej katedry, oglądać można także bardzo nowoczesne budynki różnych instytucji europejskich: Parlamentu Europejskiego, Domu Europejskiego, Pałacu Sprawiedliwości.

Połączenie dawnej i współczesnej architektury daje niesamowite wrażenie. Jest tutaj wszystko to, co zachwyca współczesnego turystę: piękne, stare domy utrzymane we wzorowej czystości i bardzo wiele zabytków oraz malownicze uliczki z licznymi restauracjami, jak i mnóstwo zieleni.

Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, a we Wrocławiu prezentowana była z okazji 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2014 r.