KLEZMERADO

Zespół Klezmerado wykonuje muzykę klezmerską wywodzącą się z kultury Żydów ze środkowej i wschodniej Europy XIX i XX wieku.

Zespół działa na małych i dużych scenach w całym kraju, wykonując utwory tradycyjne oraz własne kompozycje. Oprócz popularnych festiwali, koncertów oraz świąt wielokulturowych "Klezmerado" dociera do mało znanych miejsc gdzie po dziś dzień kultywowana i prezentowana jest kultura oraz tradycja żydowska.

Trio powstało w 2009 roku z inicjatywy klarnecisty Bartka Warkoczyńskiego, który wspólnie z Włodkiem Brzezińskim i Pawłem Stuczyńskim rozwinął zespół do dzisiejszej postaci.

Muzyka żydowska, klezmerska od zawsze była ich pasją, powstała jednak idea aby pasja wydostała się z domowych czterech ścian i ujrzała światło dzienne.

Motorem do zaprezentowania zespołu był pierwszy koncert w klubie TSKŻ w Wałbrzychu. Nie sposób pominąć tutaj osobę Pani Sabiny Chrapek, która działając w klubie TSKŻ już od pierwszego występu zespołu, po dziś dzień wspiera i życzliwie pomaga w realizacji wielu koncertów. Od tego czasu "Klezmerado" prężnie działa na dużych i małych scenach Dolnego Śląska. Występowali w wielu miejscach - zarówno tych znanych jak i mało popularnych, dając wspaniałe koncerty, cieszące się ogromnym entuzjazmem wśród publiczności. Były to m.in.: Towarzystwa Społeczno-Kulturalne Żydów, koncerty z okazji Dni Kultury Żydowskiej oraz Święta Żydowskie, a także Koncerty Hawdalowe w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Uświetniali wydarzenia związane z promocją kultury żydowskiej jak np. "Tygiel Kulturowy" w Kaliszu czy "Międzynarodowe Dni Muzyki" w Strzegomiu. Utwory jakie grają "Klezmerado" nawiązują do tradycji muzyki klezmerskiej a znane melodie brzmią o wiele ciekawiej we własnych, znakomitych aranżacjach, którymi w dużej mierze zajmuje się Paweł Stuczyński ale i pozostali członkowie dokładają swoje pomysły do ostatecznej formy, tak aby nawet proste melodie zabrzmiały stylowo i profesjonalnie. Trio wykonuje także przeboje muzyki musicalowej i filmowej a w szczególności takiej, która czerpie inspiracje z tradycji i kultury żydowskiej.