Chór Kameralny Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu "Appassionata"

Chór Kameralny Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu "Appassionata"

Chór Kameralny powstał jesienią 2003 r. przy Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu  w Oleśnicy. Założycielką i dyrygentką chóru jest Edyta Szostak – Kirzyc.

Chór Kameralny powstał jesienią 2003 r. przy Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu  w Oleśnicy. Założycielką i dyrygentką chóru jest Edyta Szostak – Kirzyc.

Zespół brał udział w wielu przeglądach i festiwalach, a najcenniejszymi dotychczasowymi osiągnięciami są: Srebrne Pasmo – nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Kolędowym w Chełmnie 2013 oraz srebrny medal wyśpiewany na IV Wielkanocnym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Ołomuńcu (Czechy) w 2006 r.

Dodatkowo Chór MOKiS może pochwalić się zwycięstwem w II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Ignazego Reimanna w Wambierzycach, który odbył się we wrześniu 2010 r. Chór Kameralny koncertował także we Francji i Czechach.

Swoim różnorodnym repertuarem wzbogaca również programy wielu uroczystości na terenie Oleśnicy i powiatu oleśnickiego, wykonujący pieśni sakralne, świeckie, patrotyczne, gospel, dawne i współczesne w kilku językach. Chór wielokrotnie brał udział w organizowanym w Sycowie Ogólnopolskim Charytatywnym Koncercie na Rzecz Pomocy Rodakom na Białorusi i Ukrainie.

W 2005 r. na scenie MOKiS w Oleśnicy zespół przedstawił fragmenty musicalu pt.,,Skrzypek na dachu” z muzyką Jerre'ego Bocka i słowami Shaeldona Harnicka.

W tym samym roku Rada Artystyczna X Międzygminnego Przeglądu Grup Kolędniczych ,,Pastorałka” przyznała zespołowi nagrodę oraz zaszczytny tytuł Laureata.

W 2008 r. z okazji pięciolecia istnienia, zespół nagrał i wydał płytę pt.,,Usłysz mnie”, jej premiera miała miejsce w kwietniu 2009 r. W ten sposób uwieńczono kilkuletnie wspólne, wielogłosowe śpiewanie, które nadal przynosi wiele radości i satysfakcji, pozwala podejmować nowe wyzwania i uczesniczyć w procesie twórczym.

W 2011 r. zespół wyjechał do Włoch i z powodzeniem wziął udział w III Międzynarodowym Festiwalu Chórów i Orkiestr w Toskanii.

W dniach 12 - 13.04.2014r.  Oleśnicki Chór Kameralny Appassjonata wziął udział Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej. Przesłuchania konkursowe odbyły się 12.04.2014 w Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Szczecinie. W  czasie przesłuchań konkursowych chóry były oceniane przez międzynarodowe Jury w składzie:

prof. Elżbieta Wtorkowska, Polska- przewodnicząca
 Rasa Gelgotiene- Litwa
dr Ilze Valce- Łotwa
dr Iwona Wiśniewska-Salamon- Polska

Podczas konkursu Chóru Appassjonata wykonał:

1."Dziś, na drzewie krzyża" z nabożeństwa Wielkiego Piątku, melodia Pustelni Optyńskiej,

2."O 2. Crux ave" Rihards Dubra,                     

3."Otcze nasz" N.N. Kedrow,

4."Parce domine" Feliks Nowowiejski,

Wyniki zostały ogłoszone 13.04.2014 o godz. 16:00 podczas koncertu finałowego w Bazylice Archikatedralnej Świętego Jakuba w Szczecinie. Chór Kameralny Appassjonata zajął III miejsce.

Chór zaśpiewa też niedzielną oprawę mszy oraz koncert  w Szczecińskim Kościele św. Jana Bosko.

Oleśnicki Chór Kameralny "Appassionata" pod dyrekcją Edyty Szostak-Kirzyc zdobył Srebrną Wstęgę Solczy w III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach na Litwie.
W tym roku impreza odbywająca się 13 - 15 czerwca zgromadziła 25 chórów z Litwy, Polski i Białorusi.

Chór Kameralny Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu "Appassionata"