Zespół Pieśni i Tańca "Ziemi Bolesławieckiej"

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemi Bolesławieckiej” jest jednym z najstarszych zespołów ludowych istniejących na terenie powiatu bolesławieckiego. W swoim dorobku liczy wiele nagród. 

Zespół Pieśni i Tańca "Ziemi Bolesławieckiej" istnieje od 1976 r. W swoim repertuarze posiadamy tańce i pieśni z 6 regionów polski (Dolnego Śląska, Górnego Śląska, Mazowsza, Krakowa, Wielkopolski, z okolic Lublina) oraz suity z Chorwacji ( Podraviny , Medimurii, Valpovo, Bunjevać), Serbii zachodniej i z Bośni (Glamoćko kolo) (w naszej okolicy, od 1945 roku zamieszkuje około 18 tys. reemigrantów z krajów byłej Jugosławii). Prezentujemy także spektakle i widowiska taneczno-teatralne do muzyki folkowej oraz klasycznej („Wariacje weselne” „Panny i Wianki”, „ Jasełka żywieckie” „ Dożynkowe Zabawy”, „Biała niedziela”, „Wracamy”).

W skład zespołu wchodzi obecnie ponad 50 członków podzielonych na 3 grupy- dziecięcą (gr. III), i dwie grupy, które tworzy młodzież i dorośli, czyli I i II grupę oraz Klub Tańca Narodowego. Zespół prowadzi działania mające na celu propagowanie kultury folklorystycznej. Zespół jako jeden z nielicznych na tym terenie posiada własną kapelę, która liczy obecnie 6 członków. W skład kapeli wchodzą dwie skrzypaczki, dwóch akordeonistów, jeden klarnecista oraz kontrabasista. Kapelmistrzem jest Michał Braszko.

Zespół Pieśni i Tańca "Ziemi Bolesławieckiej" powstał w 1976 roku z Artystycznego Zespołu Harcerskiego "Andromeda" utworzonego we wrześniu 1973 r., działającego w Młodzieżowym Domu Kultury w Bolesławcu. Zespołem zajmowali się Cecylia Patora i Wiktor Sędziński, stroną organizacyjną Wanda Patora. Od 1980 r. kierownikami zespołu byli: Franciszek Uściński, Lesław Kasprzycki oraz Władysława Bachór; kapelę prowadzili: Józef Dolecki, Franciszek Bachór, Zdzisław Maniak; zespół przygotowywali wokalnie: Bernard Cichorzewski, Aleksandra Sozańska - Kut, Izabela Kulpa, Leszek Żyzny; zajęcia taneczne prowadzili: Bronisława Ziobro, Elżbieta Andrusieczko - Tor, Mirosław Olewicz i Anna Serkies. W latach 1984 - 1990 zespól pracował w Wytwórczej Spółdzielni Pracy skąd otrzymywał nowe stroje i instrumenty muzyczne. W 1990 r. po rozwiązaniu Spółdzielni zespół powrócił do Bolesławieckiego Ośrodka Kultury, gdzie pracował do sierpnia 2011 roku pod nazwą Zespół Pieśni i Tańca „Bolesławiec”. Od kilkunastu lat zespół prowadzony jest przez Elżbietę Andrusieczko- Tor.

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemi Bolesławieckiej” w swoim dorobku liczy wiele nagród w skali całego kraju, występował także poza granicami Polski, m. in. w b. Jugosławii, Chorwacji, na Ukrainie, w Rumunii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Czechach i wielu innych. W roku 2005 oraz 2010 Zespół Pieśni i Tańca "Ziemi Bolesławieckiej" otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta za promocję Miasta Bolesławiec za rok 2004 i 2009 w kraju i poza jego granicami (w roku 2004 zespół uczestniczył w historycznym podpisaniu trójstronnej umowy o współpracę miast Bolesławiec- Nogent sur Marne- Siegburg w Nogent sur Marne pod Paryżem).

Rocznie dajemy od 15 do 30 koncertów na jedną grupę, co roku w ferie zimowe organizowane są wyjazdy na warsztaty szkoleniowe, najczęściej w góry. Członkowie zespołu spotykają się chętnie poza zajęciami, występują z różnymi inicjatywami (od roku 2004 do roku 2011 przybierali Wielką Palmę w Niedzielę Palmową na placu Piłudskiego, co było udokumentowane przez telewizję TVN, uczestniczą w organizacji imprez kulturowo-rozrywkowych, często służą wolontariatem, uczestniczą w różnych akcjach organizowanych na terenie Bolesławca).
Jeśli nie jesteś szczególnie obciążony obowiązkami pozalekcyjnymi (czy też poza pracą), czujesz, że chciałbyś popracować nad kondycją, lubisz muzykę, masz poczucie rytmu, czujesz, że chciałbyś jakoś działać - przyjdź do nas! Zapraszamy we wtorki i piątki o godzinie 18 do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kruszynie, gdzie obecnie odbywają się zajęcia.

https://www.traditionrolex.com/30