Pożegnanie Poety

2014-12-29  14:27

Stanisław Barańczak - tłumacz, krytyk literacki, eseista, redaktor, wykładowca uniwersytecki, ale przede wszystkim Poeta, zmarł po wielu latach choroby w swoim domu w Newtonville na przedmieściach Bostonu. Miał 68 lat.

Stanisław Barańczak, Warszawa 1991, foto: źr. PAP/Andrzej Rybczyński*

Urodził się 13 listopada 1946 roku w Poznaniu, gdzie potem skończył filologię polską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, pracował i doktoryzował się pisząc pracę o języku literackim Mirona Białoszewskiego. Debiutował w 1965 roku w miesięczniku „Odra” wierszem „Przyczyny zgonu”, zaś trzy lata później ukazał się jego pierwszy tomik pt. „Korekta twarzy”. Dla wielu był jednym z ważniejszych, a być może nawet najważniejszym poetą Nowej Fali, czyli pokolenia 68. roku.

Angażował się w działalność polityczną. Wraz z kilkudziesięcioma pisarzami, artystami i naukowcami, m.in. ze Zbigniewem Herbertem, Wisławą Szymborską, Stefanem Kisielewskim i Adamem Michnikiem, podpisał List 59, by zaprotestować przeciwko projektowi reformy Konstytucji, który doprowadziłby do ustawowego utrwalenia dyktatury partii komunistycznej, wiecznego sojuszu ze Związkiem Radzieckim i przekreślenia polskiej niezależności. Aktywnie działał w wielkopolskiej Solidarności. Na początku lat 80. XX wieku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by wykładać literaturę polską na uniwersytecie w Harvardzie. Tam zastał go stan wojenny i do kraju na stałe już nie powrócił.

Dla literatury polskiej szczególnie zasłużył się swoją pracą translatorską, jest niewątpliwie najwybitniejszym polskim tłumaczem poezji angielskiej drugiej połowy XX wieku. Jego dziełem jest między innymi nowy przekład na język polski ponad dwudziestu utworów dramatycznych Wiliama Szekspira, gdyby nie choroba – od lat zmagał się z chorobą Parkinsona – z pewnością doczekalibyśmy się przekładu wszystkich dzieł autora „Makbeta” i „Romeo i Julii”.

W 1999 roku Barańczak dostał nagrodę NIKE za tom „Chirurgiczna precyzja”, kilka lat później, w 2009 roku, kapituła Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius przyznała mu główną nagrodę za całokształt pracy twórczej.

Rodzice poety - Jan i Zofia Barańczakowie - byli lekarzami, jego siostra zaś, Małgorzata Musierowicz, jest znaną autorką książek dla dzieci i młodzieży.

Zmarł 26 grudnia 2014 roku, cztery dni po śmierci znakomitego muzyka Joe Cockera i dwa dni po śmierci nieodżałowanego reżysera Krzysztofa Krauzego.

Elżbieta Miśkowicz

*Źródło: http://goo.gl/B019Ec

https://www.traditionrolex.com/30