Hipokryzja zwielokrotniona

2014-12-05  11:54

Integracyjny Teatr Arka z Wrocławia zaprasza w niedzielę 7 grudnia do Jeleniej Góry na spektakl „Moralność pani Dulskiej²”. Sztuka będzie wystawiana specjalnie z okazji Międzynarodowego Dnia Niepełnosprawnych. W Teatrze Arka występują aktorzy z różnym stopniem niepełnosprawności oraz aktorzy zawodowi.

Grany przez Teatr Arka spektakl „Moralność pani Dulskiej²”, to nowatorska interpretacja utworu Gabrieli Zapolskiej. Reżyserujący obecną odsłonę dramatu Dariusz Taraszkiewicz uaktualnił pierwowzór literacki Zapolskiej: w ograną problematykę mieszczańskiej moralności wplótł współczesne dylematy. Są nimi konieczność sprostania obecnym wymogom wizerunkowym i wpisanie się w społeczny „mainstream”.

„Kwadrat” w tytule pojawia się zaś dlatego, że hipokryzja ulega zwielokrotnieniu, czego powodem jest od pewnego już czasu obowiązujący styl poprawności politycznej wymuszający – choćby pozorną – zmianę postaw społecznych. Prowadzi to do zaostrzenia stygmatyzacji marginalizowanych grup społecznych, a zasady „political correctness” zamiast przyczynić się do zmniejszenia poziomu uprzedzeń, wyrządzają krzywdę przedstawicielom dyskryminowanych grup

Taraszkiewicz przedstawia ten nowy – w stosunku do dzieła Zapolskiej – rys. „Jego” Aniela, nie mogąc znieść obecności pod jednym dachem „inności” – pozbywa się jej. Pozbywa w sensie dosłownym. Wyrzuca Lokatorkę, która nie mogąc sprostać ostracyzmowi społecznemu wkrótce po zmianie płci podjęła próbę samobójczą; pozbywa się też Hanki, która w wersji Taraszkiewicza występuje potrójnie „zmultiplikowana”. Hanka jest solą w oku Anieli nie tylko ze względu na zawiedzione ambicje w stosunku do syna (twierdzącego, że to właśnie ona stanowi obiekt jego uczuć), ale także ze względu swoją „nietakość”. Wszystkie bowiem Hanki wzięte zostały z „wutezetu” (Warsztaty Terapii Zajęciowej – ośrodki, w których osoby niepełnosprawne mają zajęcia z terapeutami) i w ocenie Dulskiej, tam właśnie jest ich miejsce

Dramat Gabrieli Zapolskiej nie bez powodu określany jest mianem tragifarsy kołtuńskiej. Mimo iż powstał ponad sto lat temu, stereotypy społeczne pozostały niezmienne, niektóre nawet uległy zaostrzeniu. Dlatego właśnie historię tę można opowiadać wciąż na nowo i – przynajmniej na razie – nic nie wskazuje na to, by straciła cokolwiek na swojej aktualności.

 

Co: spektakl „Moralność pani Dulskiej²”, Teatr Arka

Gdzie: Jeleniogórskie Centrum Kultury (dawny Kwadrat)

Kiedy: 7 grudnia, niedziela, godz. 11.30

Wstęp wolny

 

Teatr Arka od 2004 roku jest antytezą dla teatrów instytucjonalnych, w których nie ma zjawiska „normalności inności”. Spotkają się tu dwie przeciwstawne wyobraźnie artystyczne – jedna, mająca konotacje ze sztuką naiwną, której twórcami są ci, których społeczeństwo nazywa krzywdząco niepełnosprawnymi, a druga to sztuka uprawiana „zawodowo” przez wykształconych artystów.
Teatr zatrudnia 30 osób, w tym 13 osób to ”pełnosprawni inaczej„ – zarówno w zespole aktorskim, technicznym i w administracji. Gra miesięcznie około 15 przedstawień, przez jedenaście miesięcy. Zespół to dyplomowani aktorzy wyższych uczelni Polski, Anglii i Francji oraz osoby z inną pełnosprawnością, którzy uczyli się aktorstwa od założycieli Teatru Arka, a także od swoich kolegów, koleżanek – instruktorów z teatru. Teatr odwiedza rocznie około 13 tysięcy widzów, w tym 7 tysięcy to osoby z niepełnosprawnością. Pokazuje spektakle w wielu miastach Polski oraz w krajach Europy Zachodniej. Nazwa Arka pochodzi na wpół od Arki Noego i od Arki Przymierza i jest połączeniem dwóch idei i dwóch kultur, na gruncie których wyrosła europejska cywilizacja.
 
----
mat. prasowe organizatora
 
Audemars Piguet Replica www.hollywatches.com/audemars-piguet.html
 
Omega Replica Watches www.hollywatches.com/omega.html