Narodowe Forum Muzyki

2014-10-14  11:05

Po raz pierwszy wrocławianie mieli okazję zobaczyć plac budowy od środka i wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało Narodowe Forum Muzyki. A będzie wyglądało imponująco i znajdzie się w gronie nielicznych obiektów o takiej akustyce na świecie.

Na zdjęciu: Narodowe Forum Muzyki z zewnątrz /fot. Elżbieta Miśkowicz

Narodowe Forum Muzyki jest instytucją kulturalną, która powstała z połączenia Filharmonii Wrocławskiej oraz Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. To także nazwa nowoczesnej sali koncertowej, która wznosi się w centrum miasta, pomiędzy Operą Wrocławską a ulicą Krupniczą. Budowa trwa od 2009 roku jednakże była przerywana chociażby z powodu odkrycia średniowiecznych murów obronnych i konieczności zbadania terenu przez archeologów - na takie niespodzianki natrafia się często w centrum miasta. Fragment znalezionych murów został uwzględniony w projekcie i wyeksponowany, już teraz mogli zobaczyć go ci, którzy w miniony weekend wybrali się na niecodzienną wycieczkę po placu budowy.

Gmach forum, zaprojektowany został przez Autorską Pracownię Architektury Kuryłowicz & Assiociates, wyłonioną w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Inspiracją dla architekta był instrument muzyczny, co objawia się w kształcie budynku oraz użytym na elewacji materiale – drewnie. Wnętrze, poprzez czerń ścian i biel balkonów, nawiązuje do klawiatury fortepianu.

Doskonała akustyka

W takim miejscu najistotniejszą kwestią jest akustyka. Jak podkreślają inwestorzy, nie jest łatwo zapewnić jednakową słyszalność w każdym punkcie pomieszczenia, na każdym poziomie (balkony w głównej sali umiejscowiono na trzech poziomach). Rozwiązania zapewniające doskonałą akustykę sal koncertowych opracowała amerykańska firma Artec Consultants Inc. Ta sama, która może pochwalić się realizacją podobnych gmachów na całym świecie, np. w Reykjawiku, Budapeszcie czy Montrealu. Sale koncertowe Narodowego Forum Muzyki poprzez specjalne dylatacje i wibroizolatory są odseparowane od pozostałych części budynku (wygląda to trochę tak jak jedno pudełko włożone do drugiego, nieco większego, pudełka), a dzięki temu także od źródeł hałasów i drgań z zewnątrz, na przykład od przejeżdżającego nieopodal tramwaju. Na ścianach położono specjalny tynk akustyczny, który jest bardziej zwarty od zazwyczaj używanego tynku budowlanego. Sale koncertowe mają także nowoczesne systemy służące do zmian akustyki poprzez ruchomy sufit, komory akustyczne, zainstalowane zostaną jeszcze kurtyny akustyczne, które w dowolnym momencie można składać i rozkładać. Dzięki tym zabiegom uda się dostosować pomieszczenia do wymagań każdej orkiestry, a w razie potrzeby zwiększyć widownię lub scenę.

- Cały czas współpracujemy z inwestorem i ekipą wznoszącą forum. A latem przyszłego roku, już po zakończeniu prac budowlanych, nasi muzycy będą testować sale – zdradza Ewa Schubert z Filharmonii Wrocławskiej. – Pierwsze koncerty planowane są na jesień 2015 roku. Rozmawiamy z artystami na całym świecie i zapraszamy ich na występy do Wrocławia. Mogę zdradzić, że wystąpią takie sławy jak Filharmonia Wiedeńska czy Filharmonia Berlińska.

Koncerty na telebimach

Budowa, która będzie kosztować ponad 350 mln zł (z czego 170 mln zł dołożyła Unia Europejska), zakończy się wiosną przyszłego roku. Znikną metalowe płoty wokół i okaże się, że zagospodarowany został również plac przed gmachem. Będą ławeczki, elementy małej architektury. Wrocław zyska jeszcze jedno miejsce na organizowanie imprez plenerowych, a w czasie ważnych wydarzeń muzycznych będzie możliwość emisji koncertów na specjalnych zewnętrznych telebimach. Przede wszystkim jednak w stolicy Dolnego Śląska będą mogły częściej odbywać się muzyczne imprezy na światowym poziomie i występy największych międzynarodowych orkiestr, zespołów oraz solistów.

Elżbieta Miśkowicz

 

Narodowe Forum Muzyki w liczbach:

4 sale koncertowe, mieszczące razem ponad 2 500 widzów
9 kondygnacji, z czego 3 znajdują się pod ziemią
700 miejsc parkingowych
ok. 1000 osób pracuje przy budowie forum
1800 widzów może słuchać jednego koncertu w największej sali
35 300 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej ma budynek
450 000 kilometrów kabli użyto podczas budowy (to więcej niż potrzeba, by dziesięć razy opasać Ziemię na równiku)

https://www.traditionrolex.com/30