Play with Glass ponownie we Wrocławiu

2014-10-08  15:44

Już po raz trzeci we Wrocławiu startuje  Europejski Festiwal Szkła „Play with Glass”. Odbywa się od 2012 roku w trzecim tygodniu października i obejmuje liczne działania w obszarze europejskiej sztuki szkła, m.in. wystawy, warsztaty, wycieczki, spotkania z artystami, seminarium, Dzień Otwartych Pracowni, Dzień Otwartych Drzwi w Katedrze Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta, „Szklany Autobus”.  

 

Projekt „Play with Glass” - European Glass Festival, opracowany przez Anitę Bialic, Galeria BB i profesora Kazimierza Pawlaka, Akademii Sztuk Pięknych im. E.Gepperta we Wrocławiu,  znalazł się w aplikacji Wrocławia do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 Replica Watches.

Europejski Festiwal Szkła organizuje Fundacja Fly with Art i Galeria BB we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych i Związkiem Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu, oraz Gminą Wrocław.

W tegorocznej wystawie głównej „Animal Planet”, organizowanej po raz kolejny na Dworcu Wrocław Główny, weźmie udział 18 artystów z 14 krajów Europy. Odbędą się także liczne wystawy towarzyszące, m.in. w Muzeum Narodowym i wrocławskich galeriach. Wystawa „Animal Planet” zostanie także zaprezentowana w Galerii Miejskiej w Łodzi oraz w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

W ramach festiwalu zostały zinwentaryzowane 54 obiekty szklanej architektury Wrocławia oraz wytyczony pierwszy Szklany Szlak Wrocław Stare Miasto. Działania festiwalowe odbywają się we Wrocławiu i w innych miejscowościach Dolnego Śląska.

 

WYSTAWA GŁÓWNA FESTIWALU  ANIMAL PLANET kurator: Anita Bialic

Otwarcie wystawy: 13.10. 2014, godzina 17.00 Dworzec Główny we Wrocławiu  Sala Sesyjna

 

Wystawa zaprezentuje prace 18 artystów z 14 krajów Europy, pracujących w różnych technikach artystycznych, wykorzystujących w swojej twórczości szkło.

www.ubreitlingcheap.com

Lucian Butucariu – Rumunia

Ned Cantrell – Wielka Brytania/Dania

Sigrún i Ólöf Einarsdóttir – Islandia

Shige Fujishiro – Japonia/Niemcy

Jesse Günther – Irlandia

Karen Lise Krabbe – Dania

Andrzej Kucharski – Polska

Martine Luttringer – Francja

Martin Muranica – Słowacja

Inge Panneels – Belgia/Wielka Brytania

Claudia Schimkat – Holandia

Stanisław Sobota – Polska

Ivana Šrámková – Czechy

Margit M. Tóth – Węgry

Małgorzata ET BER Warlikowska – Polska

Nowością tegorocznej edycji festiwalu jest zaproszenie do udziału w wystawie głównej artysty, który dotąd nie pracował ze szklaną materią i niejako na festiwalu „zadebiutuje”, prezentując pracę wykonaną z wykorzystaniem jednej z technik szklarskich. Tym artystą będzie w tegorocznej edycji Małgorzata ET BER Warlikowska.

Wrocław – Dworzec Główny – Sala Sesyjna – 13.10.2014 – 31.10.2014
Łódź – Miejska Galeria Sztuki – Galeria Re:Medium – ul. Piotrkowska – 15.11.2014 – 13.12.2014
Jelenia Góra – Muzeum Karkonoskie – 31.01.2015 – 29.03.2015

O wystawie “Animal Planer” – wstep kuratora

W baśni Braci Grimm zły wilk pożera babcię, a potem Czerwonego Kapturka. W wierszu Janusza Stycznia* to babcia jest złym wilkiem, przed którym ucieka Czerwony Kapturek.

W świecie zwierząt rządzi prawo silniejszego i bezlitosna, krwiożercza walka o przetrwanie. Zwierzę zabija w poszukiwaniu pokarmu i w obronie swojego terytorium.

Prawo silniejszego coraz częściej rządzi postępowaniem człowieka. Przemoc i agresja stały się powszechnym zjawiskiem we współczesnym świecie. Nowoczesna technologia zabija naszą wrażliwość. Krwawą egzekucję amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya obejrzało w Internecie miliony ludzi na całym świecie.

Protestujemy przeciwko zabijaniu zwierząt, a jednocześnie czynimy ze śmierci człowieka publiczne przedstawienie.

Stajemy się coraz bardziej wyrafinowani w swoim okrucieństwie. I coraz bardziej obojętni wobec przemocy i śmierci.

Animal Planet. Świat Zwierząt. Świat Ludzi. Nasz wspólny współczesny świat.

 

* Katalog do wystawy „Animal Planet” zawiera zdjęcia prac oraz wiersze znanego wrocławskiego poety, Janusza Stycznia.

 

DEBIUT FESTIWALU MASAMI HIROHATA stíl(ə)lάɪf – kurator: Kama Wróbel – otwarcie: 13.10.2014, godzina 19.00

Rokrocznie autor wystawy indywidualnej, odbywającej się w czasie festiwalu, wskazuje studenta uczelni artystycznej, studiującego na wydziale czy kierunku związanym ze szkłem artystycznym, który jego zdaniem zasługuje na przedstawienie swoich prac szerszej publiczności.

W czasie tegorocznego festiwalu, w ramach projektu Debiut , swoje prace zaprezentuje Masami Hirohata. Jej „nauczyciel”, Jens Gussek, profesor na Wydziale Szkła Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Koblencji, zaprezentuje swój projekt   Casual Reminder w Galerii Szkła i Ceramiki BWA Wrocław.

„stíl(ə)lάɪf” w założeniach swych dotyka zagadnienia martwej natury, będącej motywem w historii sztuki tak znanym i popularnym, że aktualnie już wyeksploatowanym, okrzepłym i w pewnym sensie nieatrakcyjnym. Czy mimo to może być on jeszcze tematem ciekawym?

Czy w dalszym ciągu może zainteresować odbiorcę i dostarczyć mu estetycznych wrażeń? Czy istnieje szansa na wydobycie  z motywu tego nowej, właściwiej współczesnym czasom jakości?

 

WYSTAWY

W czasie festiwalu będzie można obejrzeć wystawy:

– „Kilka autoportretów emocjonalnych” – Beata Stankiewicz-Szczerbik – kurator: Barbara Banaś – Muzeum Narodowe Wrocław –  08.10.2014 –31.10.2014

– „Wyroby Szklane” – Jerzy Chodurski – Galeria Socato / Galeria na Solnym | 09.10.2014 – 18.10.2014

– Jens Gussek  – Casual Reminder – Galeria Szkła i Ceramiki BWA Wrocław  –  09.10.2014 – 29.10.2014

– „robótki ręczne” – Beata Damian-Speruda – Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności – ASP Wrocław – 14.10 – 24.10.2014

– „Alea iacta est” – Igor Wójcik – galeria sztuki aktualnej – 15.10.2014 – 31.10.2014

– „Design by Pejga” – Magdalena Pejga – Galeria M Odwach – 14.10.2014 – 19.10.2014

Bestiarium –  Renata Pawlik-Kiebdój – Galeria Versus – 16.10.2014 – 29.11.2014

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

- Szklana Witryna;

-      Dzień Otwartych Drzwi w Katedrze Szkła na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych in. E.wrocławskiej ASP;

-      Dzień Otwartych Pracowni artystów szkła Dolnego Śląska;

-      „Wrocław – Mikrokosmos Zdarzeń” – warsztaty artystyczne dla tzw. trudnej młodzieży oraz rodzin z dziećmi;

-      spacer po Wrocławiu szlakiem szklanej architektury;

-      Szklany Autobus.

 

Projekt Szklana Witryna zmobilizował studentów Katedry Szkła ASP we Wrocławiu do wspólnego działania. Wchodząc ze swoimi projektami w żywą przestrzeń miasta, mogą bezpośrednio skonfrontować się z odbiorcą swoich artystycznych propozycji. Witryna sklepu czy kawiarni, znajdująca się na uczęszczanej ulicy, stwarza bowiem dużo większe możliwości publicznego zaprezentowania pracy niż galeria czy muzeum.

W ramach projektu Szkło w przestrzeni miejskiej Wrocławia zostało zinwentaryzowanych  i opisanych 54 szklane realizacje w obiektach użyteczności publicznej, w kościołach, na placach i ulicach miasta. 14 z nich znalazło się na trasie pierwszego we Wrocławiu „Szklanego szlaku Wrocław Stare Miasto

Szkło w przestrzeni miejskiej Wrocławia” to całkowicie nowatorski projekt. Nie istnieje bowiem żadna literatura na temat szklanej architektury Wrocławia. Jego przygotowanie było żmudną, detektywistyczną pracą – wymagało nie tylko odszukania autorów szklanych realizacji, ale także  sprawdzenia wszystkich przekazanych przez nich informacji.

Europejski Festiwal Szkła „Play with Glass” wywołuje coraz większe zainteresowanie nie tylko we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, ale także w całej Polsce i za granicą.

Ogromna popularność materiałów prezentowanych na facebooku festiwalu oraz liczne komentarze, które docierają do jego organizatorów z całego świata, świadczą o tym, że impreza ta może stać się jednym z najważniejszych wydarzeń w Europie, prezentujących prace artystów wykonanych ze szkła czy z dodatkiem szkła.

 

Program festiwalu dostępny pod linkiem: www.europeanglassfestival.com/pl/festiwal-2014

Strona www wydarzenia

http://www.europeanglassfestival.com/

www.facebook.com/EuropeanGlassFestival

rolex replica https://www.swisstimepiece.net/rolex.html

 
https://www.traditionrolex.com/30