17. Dni Europy - podsumowanie

2014-09-29  13:48

Dni Europy na stałe wpisały się w kulturalny kalendarz Oleśnicy. Nieprzerwanie od 1998 r. odbywają się  we wrześniu. Świętujemy - szerząc wiedzę o Unii Europejskiej oraz krajach członkowskich wśród mieszkańców Oleśnicy poprzez kulturę. Odbywają się liczne wernisaże, naukowe odczyty oraz uliczne spektakle.

W tym roku XVII Dni Europy rozpoczęły się koncertem Krzesimira Dębskiego „Missa Brevis”. 14.09.2014 r. wraz z kompozytorem w Bazylice Mniejszej wystapili: chór mieszany Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, Krakowskie Trio Stroikowe: Paweł Solecki – fagot, Roman Widaszek – klarnet, Marek Mleczko – obój. Również mogliśmy usłyszeć Roberta Grudnia, który grał na organach oraz samego kompozytora, który grał na skrzypcach.

Breitling Replica Watches

fot. Ryszard Kałużny

Główne obchody rozpoczęły się 19.09.2014. W Galerii MOKiS odbył się wernisaż wystawy pt.:„Franciszek Starowieyski (1930 – 2009). PRZYJAŹNIE PARYSKIE 1683 - 1693.” Prezentowane na wystawie dzieła, polskiego plakacisty, grafika, malarza, rysownika i scenografa, pochodzące z paryskiej kolekcji A. i N. Avila. Oprócz rysunków można podziwiać także wielkoformatowe obrazy olejne.

Dodatkowo z okazji 10. lecia współpracy Oleśnicy z Warendorfem odbyła się prezentacja rzeźby, przez burmistrza Oleśnicy Jan Bronś i Dr Erich Tertilt, zastępcę burmistrza Warendorfu. Autorem projektu graficznego rzeźby KONIA jest Michał Ćwigoń, a wykonawcą Marek Wałęga.

fot. MOKiS

W piątkowy wieczórw Sali widowiskowej MOKiS PreLudium Słowiańskie olesniczanie mogli zobaczyć spektakl muzyczny, sięgający do korzeni kultury Słowian. Był to magiczny koncert łączący balet, rytmiczną grę bębnów oraz śpiew chóru żeńskiego. Spektakl w wykonaniu grupy WATAHA The Slavic Drummers oraz zespołu "Art Color Ballet" przybliżył współczesnemu widzowi barwny i bogaty świat archetypu kultury słowiańskiej pełnej magii i osobliwości. Językiem opowieści była tu muzyka i taniec oraz symbolika przyrody zaklęta w czterech porach roku, która tworzyła wizualny element całej scenografii.

 

fot. MOKiS

Drugi dzień Dni Europy 20.09.2013 (godz.10:00) rozpoczęły sportowe wydarzenia XXX Międzynarodowy Bieg Uliczny o Memoriał Bogusława Psujka z udziałem gości z miast partnerskich.

 

fot. Ryszard Kałużny

 

O  godz. 11:00 Burmistrz Oleśnicy Jan Bronś oficjalnie otworzył XVII Dni Europy, Jarmark Produktu Lokalnego "Skarby Dobrej Widawy" - Święto Miodu i Wina. Festiwal Piwa. Od godz. 16:00 na oleśnickim Rynku zaprezentowały się zespoły w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Folkloru.

fot. Ryszard Kałużny

O godz. 17:00 w Galerii Brama Wrocławska odbył się wernisaż prac malarstwa Ivana Baboraka ,,Oleśnica-Chrudim 2014". Na wystawie zobaczyliśmy obrazy, które wchodzą w sklad Kalendarza ,,Oleśnica i Chrudim  2014". Prace przedstawiają oleśnickie i chrudimskie uliczki, zabytki i krajobrazy. Dzięki nim możemy poznać miasto partnerskie Oleśnicy, a także zobaczyć Oleśnicę widzianą oczami czeskiego artysty. Na wernisażu byli obecni przedstawiciele miast partnerskich Oleśnicy, Olesniczanie oraz uczniowie Gimnazjum Nr 3.

 

fot. Ryszard Kałużny

Następnie o godz. 17:30 w Sali widowiskowej MOKiS wystapiła Dikanda. Była to niepowtarzalna podróż po muzyce świata - żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych emocji, radości.

fot. MOKiS

 

W niedzielę 21.09.2014 odbył się konkurs ,,Festiwal latawca". W zawodach wzięło udział 49 uczestników. Jury w składzie Kazimierz Surowiak, Ryszard Kałużny i Ewa Mielczarek wyłoniło laureatów. W kategorii kl. I- III:

- I miejsce Oliwia Szczepańska (SP 8),

- II miejsce Matylda Turoń (SP 8),

- III miejsce Jagoda Nowosad (SP  8),

W kategorii kl. IV-VI:

- I miejsce Jakub Kowalski (SP 6),

- II miejsce Mateusz Kędziora (SP 7),

- III miejsce Adam Tomaszewski (SP 6),

Wyróżnienia:

- Marek Piasecki,

- Joanna Krzesak,

- Kuba Żółwiński,

 

fot. MOKiS

Dodatkowo w sobotę i niedzielę do Olesnicy zawitała Europejska Karawana Teatrów Ulicznych. Zobaczylismy spektakle w wykonaniu Białoruskiego Teatru Ruchu In Zhest, Teatru A3 oraz Teatru Bile Divadlo z Ostravy.

 

fot. Ryszard Kałużny i MOKiS

Na zakończenie XVII Dni Europy w Sali widowiskowej odbył się koncert ,,Kolberg Fortuny". Zespół Macieja Fortuny zainspirowany dziełem Kolberga zaaranżował na nowo spisane w księgach pieśni. Powstały utwory odbiegające od tych zebranych w XIX wieku.

Zespół Macieja Fortuny to międzynarodowa formacja młodych artystów patrzących na muzykę inaczej niż poprzednie generacje. Dzięki związkom ze współczesną muzyką młodego pokolenia ich przekaz pozostaje świeży i komunikatywny. Receptą na komunikatywność stało się w tym przypadku odarcie ze zbędnego patosu. Dzięki tej zmianie muzyka zespołu stała się prawdziwie uniwersalną.

 

fot. MOKiS

Więcej zdjęć tutaj

 

"Krzywicka/Krew" w reżyserii Aliny Moś-Kerger to spektakl wyjątkowy, stworzony przez 11 niezwykłych kobiet.

Sześć bardzo różnych bohaterek tej opowieści zmaga się ze swoją kobiecością poddaną wpływom rodziny, religii, historii i polityki. Wszystkie walczą o swoją tożsamość i podmiotowość. Nie chcą poddać się stereotypom wyznaczonym przez społeczeństwo, co czyni ich życie nieznośnym. Poznajemy ich dorastanie, dojrzewanie, seksualność. 
Inspiracją dla młodej dramatopisarki Julii Holewińskiej jest Irena Krzywicka - publicystka, pisarka, działaczka społeczna, przedwojenna "gorszycielka", o której przed wojną mawiano, że "wymachuje majtkami jak sztandarem". Holewińska zestawia jej biografię z sylwetkami innych kobiet, przez co dramat ten staje się niejako wielokrotnym portretem kobiety w dwudziestowiecznej Polsce: portretem pełnym goryczy i buntu wobec polskich dziejów, pisanych wciąż z męskiej perspektywy.

Premiera "Krzywickiej/Krwi" 5 marca o 19:00 na Scenie Gadzickiego!
KRZYWICKA/KREW
Premiera 5 marca
11, 12, 13 marca o 19:00
Scena Gadzickiego

https://www.traditionrolex.com/30