Between the Walls!

2014-09-24  10:56

Na Dolnym Śląsku, w Legnicy, niedawno zakończyła się druga edycja skierowanego do młodzieży Festiwalu Street Art Between the Walls, który zorganizowała Fundacja Sztuka dla Ludzi, w partnerstwie z miejscową Galerią Sztuki. 

Rolex Daytona Replica

Festiwal odbył się w ostatnie dni wakacji (26-30 sierpnia br.) i skupiał działania dotyczące street artu czyli tzw. sztuki ulicy. W Legnicy nie jest ona zbyt popularna, ale w innych miastach Polski i Europy traktowana jest na równi z inicjatywami sztuki wysokiej, a jej autorów postrzega się jako artystów. I nie chodzi tu jedynie o graffiti, ale również o inne realizacje określane mianem site-specific environment, czyli traktujące środowisko życia człowieka (którym coraz częściej jest miasto) jako naturalną przestrzeń dla sztuki, która jeszcze kilka dekad temu egzystowała jedynie w elitarnych galeriach i muzeach.

Do tej pory w Legnicy zdarzyło się zaledwie kilka oderwanych od siebie działań animacyjnych w przestrzeni miejskiej i parę nieśmiałych anonimowych prób graffiti. Dzięki Fundacji pojawiły się  pierwsze (i nie ostatnie) wielkoformatowe murale oraz grafitti z prawdziwego zdarzenia, wykonane przez cenionych polskich twórców street artu, takich jak: ZBIOK, WERS,  MIESTO, GBR, OTECKI.

Festiwal Street Art Between the Walls 2.0 to jednak nie tylko autorskie dzieła tworzone na ścianach. W jego ramach odbyły się również dwa sety didżejskie, projekcje filmów, wykłady i dyskusje na temat sztuki miejskiej w kontekście wydarzeń społecznych na Ukrainie, a także warsztaty „na ścianach” dla gimnazjalistów i licealistów – łącznie 5 dni wydarzeń. W tym roku warsztaty prowadził m.in. jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów street-artu OTECKI. To dyplomowany artysta po wrocławskiej ASP, który tworzy malarstwo, rzeźbę, plakaty czy odzież, a także sztukę ulicy. Jego murale, które podziwiać można na budynkach Wrocławia, Krakowa, Łodzi, Warszawy, Gdyni czy Drezna, wyróżniają się skomplikowaną fabułą, wielowarstwową strukturą, bogatą kolorystyką i subtelnym stylem nasuwającym skojarzenia bardziej z rysunkiem niż malarstwem. Na jednej z kamienic Zakaczawia (najbardziej zdegradowanej dzielnicy Legnicy) powstał jego mural, tematycznie związany z obecną sytuacją na Ukrainie i rodzącymi się tam postawami społecznymi. Drugi – który wykonał wspólnie z uczestnikami festiwalu – zdobi inną część miasta. Kolejny mural jaki pozostał po projekcie to nawiązujący do ukraińskiej symboliki motyw autorstwa małżeństwa artystów i jednocześnie organizatorów Festiwalu – Dagmary Angier-Sroki i Bartłomieja Sroki. 

Prócz warsztatów plastycznych uczestnicy festiwalu próbowali też swoich sił w tworzeniu tzw. animacji ulicznej czyli krótkich form filmowych przy użyciu techniki poklatkowej, w których elementy miejskiego krajobrazu zyskują nowe życie. Odbyły się także panele dyskusyjne dla młodzieży na temat sztuki ulicy, jej ambicji społecznych oraz obywatelskich postaw w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie. Towarzyszyły im projekcje filmów dokumentujących poczynania i realizacje sztuki w tkance miasta. Spotkania te poprowadzili m.in. Otecki (który opowiadał o artystycznych inicjatywach oddolnych na Ukrainie), czy Nastia Karpovich – Kijowianka, legniczanka, obecna w wirze wydarzeń na Majdanie. Festiwalowe dni wieńczyły koncerty muzyki klubowej oraz pokazy hip-hop wykonawców z Legnicy (Józ Kow, Pacifer) i spoza niej (DJ Sowa). W drugiej edycji festiwalu wzięło udział kilkadziesiąt osób w wieku gimnazjalnym i licealnym oraz innych zainteresowanych Legniczan. Festiwal Street Art Beetween the Walls dofinansował Program FIO Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

 

***

Fundacja Sztuka dla Ludzi prowadzona przez małżeństwo artystów – Dagmarę Angier-Srokę i Bartłomieja Srokę – działa w Legnicy od 2010 r., a do tej pory zrealizowała m.in. dwie edycje Festiwalu Street Art Beetween The Walls, w efekcie którego powstały pierwsze miejskie murale. Organizacja od kilku lat edukuje i animuje artystycznie młodsze i starsze pokolenia mieszkańców miasta i regionu, np. w takich projektach jak „Kultura Dojrzałości”, „ONN – Obywatel Nikomu Nieznany”, „Ptasie radio” czy obecnie – „Kolej na Książkę”.

 

Tekst: Justyna Teodorczyk, fot.: F.SzdL.

 
https://www.traditionrolex.com/30